MediaCat

Siyaset satın alma davranışlarını nasıl etkiliyor?

ABD’de yapılan bir araştırma konuya ilişkin enteresan veriler ortaya koyuyor.

Siyaset satın alma davranışlarını nasıl etkiliyor?

Marka boykotlarının sokakta gerçekleşenlerden daha fazla tantana çıkardığını düşünüyor olabilirsiniz. Aslına bakarsanız yanılmıyorsunuz. Çünkü rakamlar da bunu destekler nitelikte. Ipsos tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre ABD’lilerin yüzde 25’i, geride bıraktığımız haftalarda ABD’deki politik iklimle alakalı alarak bazı markaları satın almaya son verdiklerini belirtti. Public Affairs Stratejik İletişim ve Araştırma Lideri ve Başkan Yardımcısı Chris Jackson, ABD’deki pek çok tüketicinin satın alma davranışlarının siyasetten etkilendiğini doğruluyor.

5W Public Relations CEO’su Ronn Torossian sosyal bilinçle şekillenen tüketim anlayışının senelerdir yükselişte olduğunun altını çiziyor. Ipsos daha önce böyle bir veri sunmadığı için geçtiğimiz yıllarla herhangi bir kıyaslama yapmak mümkün değil. Bahsi geçen araştırma ise ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından yaşanan değişimi anlamaya yönelik olarak belirlenen 28 markayla yapıldı. Nordstrom ve Uber gibi isimlerin hem sağ hem sol kanattan ateş altında olduğu görülürken, Intel ve Comcast gibi isimlerin durumunda değişkenlik gözlenmiyor.

Markalar artık siyasi münakaşalardan kaçamayacak

Ipsos’un araştırmanın sonuçlarına dair en önemli notu, markaların artık siyasi münakaşalardan kaçamayacakları ve tüketicilerinin siyasi eğilimlerini bilmeleri gerekliliği yönünde. Örneğin cumhuriyetçilerin yüzde 34’ü Nordstrom’u boykot ederken; bu rakam demokratlarda yüzde 12. Ve araştırma ABD merkezli lüks giyim perakendecisi Nordstrom’un, Ivanka Trump’ın giyim markasını bırakacağı yönündeki haberlerle aynı döneme denk geliyor.

Araştırmanın önemli bir bulgusu da Uber’e dair. #DeleteUber kampanyasına giden süreçte demokratların yüzde 32’si boykota destek verdiğini söylerken; bu oran cumhuriyetçilerde yüzde 13.

Sonuçlardan yapılan bu çıkarımları desteklemeyen bir kanat da var elbette. Örneğin Brand Definition Genel Müdürü Daniel O’Connell, markaların tüketicilerin siyasi yönelimlerini sorgulayarak bu değerlere konuşmanın doğru olmadığını belirtiyor. O’Connell’e göre önemli olan markanın değerlerinin doğru ifade edilmesi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.