MediaCat

Sivrisineklere geçit vermeyen perde

Akash Digital T.V., Bangladeş’te dang hummasıyla zebra desenli perdelerle mücadele ediyor.

Sivrisineklere geçit vermeyen perde

Tüm dünya koronavirüs pandemisiyle mücadele ederken Bangladeş’in bir diğer önemli sorunu her daim sıkıntı yaratan sivrisinekler ve yol açtıkları dang humması hastalığındaki artıştı. Ciltlerinin inceliğinden ötürü çocukların daha çok etkilendiği dang humması vakaları Ocak 2021’den günümüze 15 bine yakın insanı etkiledi, Ağustos’ta günlük vaka sayısı 200’e kadar yükseldi. İnsanların hastanelerden ziyade alternatif tedavileri yöntemlerine başvurmaları göz önünde bulundurulduğunda vaka sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Nüfusun yoğun olduğu yoksul semtlerde hastalık oranı yüksek ve koşullar hastalığın yayılmasını kolaylaştırıyor.

Akash Digital T.V. ve ajansı Grey Bangladeş, sivrisinek ve dang humması sorunuyla, ilhamını doğadan alan bir ürünle mücadele etmek için harekete geçti. Zebraların siyah-beyaz desenleri sayesinde sivrisineklerin saldırılarından korunduğu bilgisinden yola çıkılarak MosBlock adlı, sivrisinek önleyici perdeler üretildi.

Başkent Dakka’nın en kalabalık gecekondu mahallelerinden birinde pilot program başlatıldı. İlk etabında mahallede farkındalık ve aktivasyon kampanyası gerçekleştirildi ve ardından evlere MosBlock perdeler dağıtıldı. Mahalle sakinleri ücretsiz aldıkları perdeleri kapılarda, pencerelerde ve duvarlarda kullanarak kendilerini sivrisineklerden ve hastalıktan koruyabiliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.