Sismail: ‘Depremde canımız yanmayacak’

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Depreme Duyarlılık Günleri Projesi' ön tanıtımı dün yapıldı.

08.08.2007 - 11:57 | MediaCat

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Depreme Duyarlılık Günleri Projesi’ ön tanıtımı dün yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara döneminde, halkı depreme karşı bilinçlendirmek için yürütülen ‘Deprem Dede’ yerini ‘Sismail’e bıraktı.

Deprem Dede projesiyle yürütülen bilinçlendirme çalışmaları Kandilli Rasathanesi’nin yeni projesi ‘Sismail’ ile devam edecek. BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Depreme Duyarlılık Günleri Projesi’ ön tanıtımı dün yapıldı. Projenin amacı, depremin eşya ve insanlar üzerindeki etkilerini göstermek, yapılması gerekenler hakkında eğitim sağlamak ve depremin etkilerini en aza indirmek için görsel ve uygulamalı Gezici Deprem Eğitim TIR’ı üretmek.

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleşen toplantıya, Rasathane Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, proje koordinatörü Prof. Dr. Niyazi Türkelli, proje sorumlusu Süheyla Sezan, deprem uzmanları ve bilim adamları katıldı. Gülay Altay, “Proje gelecekteki yıkıcı depremlere karşı alınacak her türlü önlemleri içermektedir. Yakın geçmişteki iki büyük depremden büyük dersler alarak, depreme duyarlılık projesini hayata geçirme kararı aldık. Yıkıcı bir depremde kişilerin kendi kendilerine yardımcı olabilecekleri temel eğitimleri vermeyi amaçlıyoruz.” açıklamasında bulundu. Proje koordinatörü Prof. Dr. Niyazi Türkelli ise “İstedik ki Kandilli’den çıkalım, halkın arasına inelim, bilgilerimizi onlarla paylaşalım. Bu projeyi simgeleyen bir maskot ürettik ve adını Sismail koyduk.” diye konuştu.

Sismail’i seslendiren rapçi Sözbir Bahadır ve Sismail’in kurgulayıcısı Murat Evgin de, birlikte “Depremde canımız yanmayacak” adlı şarkıyı seslendirdiler.

Depremle ilgili bilgilerin halka aktarımı için www.depremeduyarliyiz.org adlı bir de web sitesi hazırlanıyor.