‘Şirketler iktidarın siyasi gücünü arttırmaya yöneltiliyor’

Melih Aşık reklam iptalleri konusunu köşesine taşıdı.

05.06.2013 - 11:04 | Ali Kuru

Şirketler iktidarın siyasi gücünü arttırmaya yöneltiliyor

Melih Aşık, Milliyet Gazetesi’ndeki köşesinde reklam iptalleri konusuna değindi ve gündem çerçevesinde değerlendirmelerde bulundu.

Muhalif kanallar olarak nitelediği Halk TV ve Ulusal Kanal gibi televizyon kanallarına kimsenin reklam vermeye cesaret edemediğini belirten Aşık, Başbakan’ın Kuzey Afrika seyahati öncesinde yaptığı basın toplantısındaki açıklamalarla aslında hükümet taraftarı televizyon kanallarına reklam istediğini belirtti.

Melih Aşık’ın demokrasiyi sorguladığı yazısı şöyle;

Şimdi reklamlar

Garip bir reklam veren-vermeyen mevzusu da girdi gündeme… Başbakan, bazı gazete ve televizyonlara reklam vermeyen aracı kuruluşları araştırdıklarını, gerekeni yapacaklarını açıkladı. Kendi ifadesine göre… Bazı firmalara neden reklam vermediklerini sormuş. Onlar da “Bizim haberimiz yok, reklamları aracı kuruluşlar dağıtıyor” demişler. Başbakan ajansları ideolojik davranmakla suçladı. Kim reklam alamayanlar? Mesela Star ve Kanal 24’ün Başkanı Mustafa Karaalioğlu bir süre önce “Neden bize reklam vermiyorsunuz” diye şirketleri adeta tehdit eden yazılar yazmıştı…

Başbakan, Fas gezisine çıkarken de bazı firmaların, televizyonlara ve gazetelere verdiği reklamları iptal etmesini eleştirdi. Dedi ki:

– Yerli ve yabancı firmalar bunu, bu olaylarla bağlantılı olarak yapıyorlarsa, bunun bedelini onlar da çok ağır olarak öderler.

Halk TV, Ulusal Kanal gibi muhalif kanallar zaten reklam almazlar. Bu kanallara reklam vermeye de kimse cesaret edemez. Başbakan’ın savunduğu ve reklam istediği kanallar kendisine yandaş kanallardır. Böylece şirketlerin mali gücü iktidarın siyasi gücünü arttırmaya yöneltiliyor.

Var mı dünyada böyle demokrasi?

Yazının tamamına yazarın Millyet’teki köşesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.