Sıralamaları değiştirecek konkurlar kapıda

Büyük reklamverenlerin küresel konkurlarının etkileri Türkiye'de de hissedilebilir.

14.08.2015 - 10:33 | Enes Taşkıran

İstanbul, Levent, iş dünyası, gökdelen

2015’in ilk çeyreğinden itibaren yüksek bütçeli reklamverenler küreselde ve okula dönüş döneminde Türkiye’de medya planlama ve satın alma haritalarını gözden geçiriyor. Eylül döneminden itibaren sonuçlarını görmeye başlayacağımız yerel medya konkurları sektördeki taşları yerinden oynatacak çapta.

 • Procter & Gamble
  Mayıs ayında P&G, ABD, Kanada ve Porto Riko’daki medya planlama ve satın almasını gözden geçirdiğini duyurdu. Medya yatırımlarını 500 milyon dolar kadar aşağı çekmeyi hedefleyen P&G, Kuzey Amerika bölgesinde halihazırda Starcom Mediavest Group, Carat ve Mediacom‘la çalışıyor. Gözden geçirmenin bu sonbaharda sonuçlanması öngörülüyor.
 • Unilever
  Unilever ise küresel çapta bir gözden geçirme sürecinde. Ocak ayında başlayan süreç, Unilever’in en son 2012’de yaptığı ve üç yılda bir yapacağını belirttiği olağan bir eylem. Ancak henüz sonuçlanmamış olan süreçte 57 milyon dolarlık Avustralya pazarı gibi bir pazarda yerel bir konkur yürütüldüğüne yönelik haberler geldi. Dolayısıyla son çeyrekte sone ermesi planlanan süreç, sürprizlere açık.
 • Sony
  Japon elektronik ve eğlence devi Sony de Mayıs ayında küresel konkur duyuranlardan. Çıkan haberlere göre konkurun öncelikli amacı dünyanın farklı bölgelerinde farkıl ajanslardan hizmet alan Sony Pictures, Sony Mobile ve Sony PlayStation‘ın medya planlama ve satın almasın konsolide etmek.
 • Johnson&Johnson
  Yaklaşık bir yıl önce bir milyar dolarlık ABD harcamasını OMD’ye emanet eden J&J, bu yılın ortasında ABD dışı bölgelerdeki medya planlama ve satın alma hizmeti için konkur duyurdu. Henüz sonuçlanmayan süreçte masada duran ve yönetilmeyi bekleyen bütçe yaklaşık 1,6 milyar dolar.
 • GlaxoSmithKline
  Mart ayında GSK ve Novartis 20 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre GSK, Novartis’in tüketici ürünleri ve aşılarını edinirken GSK’nın kanser ilaçları da Novartis’e geçmişti. Bu anlaşma GSK’nın medya planlama ve satın almasını etkiledi. Temmuz ayında şirket bir anda üçe çıkan ajans sayısını bire indirmek için konkura çıktı.
 • Volkswagen
  Yılda yaklaşık 3 milyar dolarlık medya harcamasını “rutin bir iş süreci” olarak gözden geçirme kararı alan Volkswagen de Mayıs ayında konkura çıkan reklamverenler arasında. Çatısı altında Audi, Skoda, SEAT ve Porsche gibi markaları da bulunduran grup 1998’den beri Mediacom’la çalışıyor.

Türkiye’deki gelişmeler

Medya planlama ve satın alma alanında Türkiye piyasasında da birtakım gelişmeler yaşanıyor.

Bayer Türk, tüketici sağlığı bölümü için medya ajansı arayışına girerken, gelen ilk bilgiler Mediacom ve OMD‘nin brief aldığı yönünde.

Öte yandan UM Türkiye’den hizmet alan Koç Grubu markaları ajans değiştirmiş gibi görünüyor. UM’de bulunan tüm Koç Grubu markalarının bir ya da iki ajansa gideceği konuşulurken, bu ajanslar için People Initiative ve Mindshare‘in adı geçiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.