MediaCat

Sınırlamak için değil, geliştirmek için sosyal medya

İletişim çağında pazarlama taktikleri tüketicileri uzaklaştırıyor.

Sınırlamak için değil, geliştirmek için sosyal medya

İlk yapılması gereken, sosyal ilişkiler yapısını son moda pazarlama stratejisi olarak algılamamak, neyi temsil ettiğini ve neden işin içinde olduğunu anlamak için onu bir yol olarak kabul etmektir.

Hiç kalabalık bir mekânda, sanki dünyanın geleceği, yazdığı gözlemlere dayalıymış gibi defterine delicesine not alan birine rastladınız mı? Cevabınız evetse, o kişi ben olabilirim. Meraklı bir gözlemci olmasam da delicesine not aldığımı söyleyebilirim.

Konuyu derinlemesine düşündüğümde deliler gibi yazmaya devam ettim. Çünkü biraz önce okuduğum şey, eski kafalı bir Mad Men mantalitesiyle yazılmıştı. Her ne kadar müşteriye sosyal pazarlamanın faydalarından bahsetse de korkunç bir tavsiyeydi.

Evet, hepimiz öncelikle satışı düşünüyoruz. Daha fazla satış her zaman daha iyidir. Evet, her zaman sosyal medya girişimlerimizin bir sonucu olarak insanların hizmetlerimizi ve ürünlerimizi satın almasını ümit ediyoruz. Ama müşterilerle güçlü ilişkiler kurmada başarılı olursanız, açık ve dürüst olup ilgi uyandıran şeyler paylaşırsanız, sadakat ve güven artacak ve dolayısıyla daha düşük maliyetleriyle iş yapacaksınız.

Toplumsal bilinci kısıtlamak için diyalog geliştiriyorsanız, stratejik anlamda başarıya ulaşamazsınız. Sosyal pazarlamanın karşı tezine çok yakın bir satış stratejisiyle uğraşıyorsunuz demektir. İletişim çağında olduğumuz şu dönemde manipülasyonun hiç de zamanı değil.

Eğer arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı sosyal alanınıza teşvik etmenin iş ilişkileri kurmak için doğru olduğunu düşünüyorsanız neden üzerinde düşünülmemiş yolları tercih ediyorsunuz?Seçtiğiniz yollar bunlar ise o halde Amway’e üye olun.

Müşterim için hazırlanan bir belge geçerli bir içerik stratejisi öneriyordu. Fakat topluma odaklanmayan, aksine markanın kendisiyle ilgili konulara yoğunlaşan geniş bir bölüm içeriyordu. Markanın tarihi. Nasıl kullanılacağı. Ne kadar özel olduğu gibi şeyler. Buna ne denir biliyor musunuz? Buna ‘reklamcılık’ denir. Hatta daha da ötesi ‘ahlaksızlık’ denir. Evimize hoş geldiniz! Lütfen misafirimiz olun. Birbirimizi tanıyalım. Ama önce bize ne kadar muhteşem olduğumuzu anlatmamıza izin verin. Şu konularda çok iyiyiz…

Eğlenceli bir akşam gibi görünüyor.

‘Human Element’ seneye daha da geliştiğinde, kitabımın ortak yazarı Doug Levy’le birlikte iletişim çağında markalaşma ve ilişki kurma arasındaki zıt ilişkiye dair biriken delillerimizi listeleyeceğiz. Ne kadar satmaya çalışırsanız o kadar korkarsınız ya da o kadar karşınızdakini sıkar ve kaçırırsınız. Bu, markaların sadece anlaması zor değil aynı zamanda içselleştirmesi ve uygulaması da zor bir gerçek. Oysa ki ilk yapılması gereken, sosyal ilişkiler kurmayı son moda pazarlama stratejisi ya da dayatılan son yenilik olarak algılamamak, aksine kendini tekrar değerlendirmek; neyi temsil ettiğini ve neden işin içinde olduğunu anlamak için bu ilişkiyi bir yol olarak kabul etmektir.

Eğer tek cevap ‘daha fazla satış’ ise gelecek sizin için çok şey vaat etmeyecek. Kendinizi bir parkta oturmuş bir şeyler karalarken görmeyebilirsiniz ama çok fazla arkadaşınızın kalmayacağı kesin.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.