“Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı”

Brand Week Istanbul'un ikinci gününden satırbaşları.

08.11.2018 - 19:52 | MediaCat

"Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı"

Brand Week Istanbul’un ikinci gününde öğleden sonra, ön kabul ve kalıplaşmış yargılara karşı duran üç oturum peş peşe sıralandı. Konda Araştırma Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Ağırdır’ın açtığı oturum dizisinde ilk durakta 2008’den 2018’e Türk gençlerinin yaşadığı dönüşüm vardı.

"Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı"“Gidenler gitti, kalanlar kaldı. Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı” diyerek sunumuna başlayan Ağırdır, salonu dolduran katılımcılardan her şeyin daha kötüye gittiğine dair ön kabullerini bir kenara bırakmalarını istedi. Gençler nezdinde geride kalan 10 yılda demokrasiyle özdeşleşmiş neredeyse tüm değerlerde olumlu yönde değişim olduğunun altını çizen Ağırdır, milliyetçilik ve muhafazakârlığın yükselmediğini, yalnızca lümpenleştiğini ifade etti.

Bekir Ağırdır’ın sahneden ayrılmadan pazarlama profesyonellerine verdiği tavsiye de dikkat çekiciydi: “İnsanları kuşaklara ayıran tüm model ve teoriler, onları yerlileştirmediğiniz sürece hiçbir işinize yaramayacak. İlla bir ayrım istiyorsanız size söyleyeyim: Türkiye’de gençler şöyle ayrılır: Çocukluğu metropolde geçti mi geçmedi mi?”

Devrimin örtüsünü kaldırmak

Bekir Ağırdır’ın Türkiye’deki muhafazakâr gençlere dair açtığı kapıyı çok daha geniş bir perspektife taşıyan Ogilvy Noor’dan Shelina Janmohamed oldu. Janmohamed, yüzde 66’sı 30 yaşın altında 1,6 milyarlık Müslüman nüfusunun, pazarlama profesyonelleri tarafından doğru anlaşılmadığını ve bunun hem sosyal hem de ekonomik açıdan büyük bir fırsatın tepildiği anlamına geldiğini belirtti.

"Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı"

Janmohamed, Müslüman kadınlara odaklandığı sunumunda giderek refah düzeyi daha da artan ve kendilerini anlamayan markalar konusunda yaşadıkları deneyimi “hayal kırıklığı” olarak tarif eden bu kitleyi anlamak için neler yapılması gerektiğini üç maddede özetledi: Şu örtünme meselesini aşın. Genellemelerden vazgeçin ve her birinin kendilerine has olabileceği fikrine kendinizi alıştırın. Yaşam tarzlarını ve çözmeye çalıştıkları gerilim noktalarını tespit edin.”

Mülteciler, entegrasyon ve ekonomi

Shelina Janmohamed’in bıraktığı noktadan sahneyi devralan İNGEV Başkanı Vural Çakır, Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin, BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç ve More Design Kurucusu Sima Al-Kanawati oldu. Resmî rakamlara göre 3,6 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de bu büyük nüfusun ekonomiye dahil edilmesi ve topluma entegre olması için şimdiye kadar yapılanlar ve yapılması gerekenler gündemdeydi.

“Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı”

Bu zorlu görev için birey ve kurumların sorumlu biçimde hareket etmeleri ve kartopu etkisine güvenerek ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerektiğinin altını çizen Mustafa Seçkin ve her kötü durumun beraberinde fırsatları da getirdiğini söyleyen Sima Al-Kanawati’nin mesajları katılımcılardan büyük alkış aldı.

Sınırları Aşan Kadınlar sahnede

Sınırları Aşan Kadınlar başlıklı oturum üst üste iki, toplamdaysa dört kez Avrupa Kupası’nı evine götüren VakıfBank Kadın Voleybol Takımı oyuncularından Gizem Örge, Ayça Aykaç, Zhu Ting, Melis Gürkaynak, Kelsey Robinson, Milena Rasic, Zehra Güneş ve Lonneke Slöetjes ile Engin Altan Düzyatan’ın katılımıyla VakıfBank Kurumsal İletişim Müdürü Arzu Örsel moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

"Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı"

Altan sınırları belirlemede ailelerin etkisinin çok büyük olduğunun altını çizerken, oyuncular ise VakıfBank Kadın Voleybol Takımı’nın onlar için bir aile olduğundan ve onlara güç verenin hem markanın arkalarında durması hem de onları bir aile gibi kenetlemesi olduğundan bahsettiler. Örsel, Türkiye’deki CEO’ların yüzde 12’sinin kadın olduğunu belirterek, bu oranın Avrupa rakamlarının üzerinde olduğunu söyledi.

Lovemarks 2018 sahiplerini buldu

İlk kez 2007 yılında gerçekleştirilen, tüketicilerin gönlünde yatan markaları belirleyen, iş dünyasının referans araştırması Lovemarks bu yıl 11’inci yaşını kutluyor. Her yıl olduğu gibi, MediaCat liderliğinde Ipsos tarafından Türkiye temsili bir örneklemle gerçekleştirilen araştırma kapsamında bu yılki 22 kategorinin kimi ilk kez kimiyse 2016’da yenilenen yaklaşımla sorgulandı. 22 kategoride, Türkiye’de en sevilen markalar belli oldu.

"Şimdi Türkiye’yi yeniden düşünme zamanı"

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın Türkiye’nin Lovemark’ları araştırmasının detaylarını anlatmasıyla başlayan Lovemarks Ödül Töreni, Marka Sağlığı İzleme ve Sosyal Dinleme Analizleri Lideri Özlem Bulut Sönmezyalçın’ın Lovemark olan markalara ödüllerini takdim etmesiyle son buldu.

 • Beyaz Eşya kategorisinde Arçelik adına Arçelik Pazarlama AŞ. Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi,
 • Mücevher & Takı kategorisinde Atasay adına Atasay Kurumsal İletişim Direktörü Elif Arıcan,
 • Kredi Kartı kategorisinde Bonus adına Garanti Ödeme Sistemleri Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Seçkin Çağlın,
 • Hızlı Servis Restoranı kategorisinde Burger King adına TAB Gıda Pazarlama Genel Müdürü Seçil Demiralp,
 • Meyve Suyu kategorisinde Cappy adına Entegre Pazarlama İletişimi Müdürü Özlem Hanoğlu,
 • Çay kategorisinde Çaykur adına Çaykur Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Reklam Şube Müdürü Orhan Kabaoğlu,
 • Şampuan kategorisinde Elidor adına Saç Bakım Kategorisi Marka Müdürü Burcu İsmailoğlu İpek,
 • Su kategorisinde Erikli adına Erikli ve Nestlé Waters Pazarlama Direktörü Tolga Ünvan,
 • Bulaşık Deterjanı kategorisinde Fairy adına P&G Ev Bakım Kategorisi, Marka Müdürü Ezgi Öztorun,
 • Mobilya kategorisinde İstikbal adına İstikbal Mobilya Genel Müdürü Mehmet Ali Yörük,
 • Sofra & Mutfak veya Züccaciye kategorisinde KARACA adına Karaca Grup Pazarlama Direktörü ve İcra kurulu üyesi Galip Bağcı,
 • Yapı Market kategorisinde Koçtaş adına Koçtaş Pazarlama Direktörü Ebru Darip,
 • Giyim – Tekstil kategorisinde LC Waikiki adına LC Waikiki Ürün ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Deniz Aktürk Erdem,
 • Kahve kategorisinde Nescafé adına Nestlé Türkiye İçecekler Grubu Genel Müdürü Pınar Öney Bilsel,
 • Çamaşır Deterjanı kategorisinde OMO adına Marka Müdürü Ayşegül Türsen,
 • Akaryakıt İstasyonu kategorisinde OPET adına Genel Müdür Cüneyt Ağca,
 • İç Giyim kategorisinde Penti adına Pazarlama Direktörü Pınar Lafçı,
 • Deodorant kategorisinde Rexona adına Deodorant Kategorisi Marka Müdürü Şeyda Morran,
 • Teknoloji Market kategorisinde Teknosa adına Pazarlama İletişimi ve Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Bahçıvanoğlu,
 • Havayolu Şirketi kategorisinde Türk Hava Yolları adına Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu,
 • Otomotiv kategorisinde Volkswagen adına Volkswagen Binek Araç Pazarlama Yöneticisi Ece Şenkal,
 • Banka kategorisinde Ziraat Bankası adına Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş, Lovemark ödüllerini teslim aldılar.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.