Silahları susturmanın alternatif bir yolu

Dagoma ve TBWA/Paris'ten 3D silah üretimine darbe vuracak bir hamle.

10.01.2019 - 16:06 | Sencer Uçar

Silahları susturmanın alternatif bir yolu

3D yazıcılarla silah üretimine dair şablonlar 2013 yılında internete yüklenmiş, böylelikle insanların 3D yazıcılarla silah üretimi gerçekleştirebilmelerinin önü açılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığının söz konusu şablonlara erişimi engelleme çabaları da dört yıl süren hukuki sürecin ardından sonuçsuz kalmıştı.

Plastikten üretilebilen ve dolayısıyla detektörlerce fark edilmesi güç olan, seri numarası olmayan, gerçek mermi ateşleyebilen ve oyuncaktan ayırt edilebilmesi güç olan 3D silahlara ait şablonların geride kalan yıllar içerisinde on binlerce kez indirildiği biliniyor. Peki şablonları indirmenin engellenmesinin mümkün olmadığı bir noktada, 3D yazıcılarla silah üretiminin önüne nasıl geçilebilir?

3D yazıcı şirketi Dagoma, yukarıdaki soruya nihai çözüm sunabilecek bir yanıt olmasa da, kaleyi içten fethedebilecek bir hamle gerçekleştirdi. TBWA/Paris ile işbirliği yapan şirket mevcut şablonları indirdi, mühendislerle birlikte dosyalarda “ufak” değişiklikler gerçekleştirdi ve silahları işe yaramaz kılacak yeni versiyonları da asıllarıyla değiştirdi.

Etkisiz hale getirilen şablonlar 13 bin kez indirildi. Böylelikle, silah sahibi olmak için şablonları indiren ve 3D yazdıranlar harcadıkları para ve emeğin karşılığında etkisiz silahlar elde etmiş oldular.

KÜNYE

  • Reklamveren: Dagoma
  • Reklam Ajansı: TBWA/Paris
Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.