MediaCat

Sıla hasreti çeken öğrencilere sesli moral

HSBC’den evini özleyen öğrencilere ufak bir hediye.

Sıla hasreti çeken öğrencilere sesli moral

Evlerinden kilometrelerce uzakta, belki başka bir kıtada, bambaşka dillerin konuşulduğu ülkelerde okuyan binlerce öğrenci var. Elimizdeki dijital aygıtlar sayesinde artık etkileşim çok daha kolay ama HSBC’nin yaptığı bir araştırmaya göre, yurtdışında okuyan öğrencilerin yüzde 92’si sıla hasreti çekiyor. Aynı araştırma, öğrencilerin en çok özledikleri şeyin, “memleketlerinin sesi” olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma bulguları gösteriyor ki, öğrenciler öncelikle kendi dillerinde konuşan insanların sesini (yüzde 50), yerel pazarların koşuşturmalarını ve gürültülerini (yüzde 26), toplu taşıma araçlarının gürültüsünü (yüzde 25) ve kuşların, böceklerin veya yerel hayvanların seslerini ( yüzde 25) özlüyor.

Birleşik Krallık’ta okuyan 432 bini aşkın öğrencinin memleketlerine daha yakın hissetmeleri için çalışan HSBC; Hindistan, Malezya, Singapur ve Tayvan olmak üzere dört ülkede bahsi geçen sesleri kaydediyor. Şehir içinden geçen trenin sesinden tutun da yakındaki sahilin sesine kadar birçok sesi öğrenciler için kaydeden markanın projesi “Sounds of Home”; Spotify, Apple Music ve iTunes üzerinde herkes tarafından dinlenmeye açık.

HSBC Birleşik Krallık’ın Uluslararası Teklifler Başkanı Nathan Donald, Sounds of Home’un yurtdışında okuyan öğrencilerin memleketlerine daha yakın hissetmelerini sağlayan bir proje olduğunu belirterek, tüm dünyadaki öğrencilere finansal rehberlik sağlayan bir banka olarak bu projeyle her zaman öğrencilerin yanında olduklarını anlatmak istediklerinin altını çiziyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.