Sigarayı bırakmanın tam zamanı

Yeşilay, sigarayı bırakma çağrısını yeni bir filmle destekliyor.

06.04.2020 - 18:08 | MediaCat

Sigarayı bırakmanın tam zamanı

Sigara kullananların coronavirus’e karşı 14 kat daha fazla risk altında olmasından yola çıkan Yeşilay, sigarayı bırakma çağrısını salgın döneminde yayınladığı yeni bir filmle destekliyor.

“Sigarayı bırakmanın tam zamanı” sloganıyla yürütülen kampanya kapsamında yayınlanan filmde 10 adımda sigarayı bırakmanın yolları paylaşılıyor.

Yeşilay’ın, sağlıklı yaşamın bir bütün olduğu yaklaşımıyla hem sağlıklı alışkanlıkların kazandırılması hem de bağımlılıklarla mücadele edilmesi alanlarında faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, kampanyayı şu sözlerle değerlendirdi:

“Yeşilay olarak 100’üncü yaşımızı ‘Nice Sağlıklı Nesillere’ sloganıyla kutluyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, salgın döneminde de iyi ve sağlıklı yaşamın önemini anlatmanın, bireyleri iyi yaşamaya davet etmenin en önemli sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, herkesin sağlığına dikkat ettiği bu dönemde sigaranın verdiği zararlara özellikle dikkat çekmek istedik. Çünkü coronavirus’ün akciğerleri hedef aldığını, enfekte hastaların tablolarından biliyoruz. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı da akciğerde tahribat yaratıyor, bağışıklığı zayıflatıyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Bağışıklık sisteminin zayıflığı da özellikle bu salgın döneminde tedavi sürecini geciktirmesi ve tedaviyi güçleştirmesi gibi nedenlerle de sağlık için bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle, sigara kullananların bu dönemi bağımlılıklardan kurtulmak için bir fırsat olarak görmesini öneriyoruz ve onlara ‘sigarayı bırakmanın tam zamanı’ diyoruz.”

Bağımlılıklardan kurtulmak isteyenler için Yeşilay’ın her zaman desteğe hazır olduğunu belirten Öztürk, “Bu filmi Yeşilay Danışmanlık Merkezimiz ile birlikte hazırladık ve yol gösterici olacağına inanıyoruz. Ancak vatandaşlarımız bunun dışında bir destek almak isterlerse 444 79 75 Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı’nı arayarak bilgi alabilirler. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizde bağımlılıkla ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyoruz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.