MediaCat

Seinfeld’in ve Peter Jackson’ın hocası İstanbul’a geliyor

Bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde 50 binden fazla insana hikaye inşa etmenin inceliklerini anlatan, birçok popüler film ve dizinin senaryolarında öğrencilerinin imzası olan, dünyaca ünlü senaryo hocası Robert McKee, ‘Storytelling’ semineri için 4-5-6 Haziran’da İstanbul’da olacak.

Seinfeld’in ve Peter Jackson’ın hocası İstanbul’a geliyor

Bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde 50 binden fazla insana hikaye inşa etmenin inceliklerini anlatan, birçok popüler film ve dizinin senaryolarında öğrencilerinin imzası olan, dünyaca ünlü senaryo hocası Robert McKee, ‘Storytelling’ semineri için 4-5-6 Haziran’da İstanbul’da olacak. Bu üç günlük kapsamlı seminer Ceylan Intercontinental otelinde düzenlenecek.

Robert McKee kimdir?
Dünyanın en çok tanınan ve en çok itibar gören senaryo hocalarından biri… Öğrencileri şimdiye kadar 27 Oscar, 140’tan fazla Emmy’nin yanısıra sayısız ödüle uzandı. Akıl Oyunları, Yüzüklerin Efendisi, Arabalar, Cindrella Man, Da Vinci Şifresi, Shrek, Karayip Korsanları, X Men, Kayıp Balık Nemo gibi kapalı gişe oynayan filmlerin, Friends, Frasier ve Seinfeld gibi dünya çapında popüler televizyon dizilerinin altında onun öğrencilerinin imzası var.

Şimdiye kadar 50 binden fazla öğrenciye senaryo yazmanın inceliklerini anlattı. Birçok televizyon yazarına, film yapımcısına, senariste, edebiyatçıya, üst düzey yöneticiye, reklamcıya, metin yazarına, aktöre, prodüktöre, yönetmene ve oyun yazarına ilham kaynağı oldu.

‘Story: Substance, Structure, Style and the Principles of Screenwriting’ adlı kitabı senaryo yazarlığının kutsal kitabı olarak kabul ediliyor. Şimdiye kadar Los Angeles, New York, Paris, Sydney, Toronto, Boston, San Francisco, Helsinki, Oslo, Münih, Singapur, Tel Aviv ve Barselona kentlerinde senaryo ve hikaye anlatma dersleri verdi. 4-5-6 Haziran 2007 tarihleri arasında ise, MediaCat ve Alametifarika’nın işbirliğiyle, Digiturk’ün ana sponsorluğunda düzenlenen ‘Storytelling’ seminerine katılmak üzere İstanbul’a geliyor.

MCKEE’NİN HİKAYESİ

Bugün bir hikaye anlatma ustası olan Robert McKee’nin kendi yaşam hikayesine bakmak bugün ulaştığı zirve konusunda birçok ipucu veriyor. McKee’nin hikayelerle olan ilişkisi 9 yaşındayken rol aldığı ‘Martin the Shoemaker’ adlı bir tiyatro oyununda aldığı rolle başladı. Tiyatro ile olan bağı doğum yeri olan Detroit’te rol aldığı başka oyunlarla devam etti.

Burslu olarak girdiği Michigan Üniversitesinde İngiliz edebiyatı okudu. Henüz üniversitede öğrenciyken 30’dan fazla oyunu yönetti ve bu oyunlarda rol aldı. McKee, Michigan Üniversitesindeyken, eski öğrencileri arasında Arthur Miller gibi bir edebiyat devi de olan Kennet Thorpe Rowe’dan ders aldı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Broadway’de Helen Hayes, Rosemary Haris ve Will Geer gibi oyuncularla aynı sahneyi paylaştı. Bu büyük ve zenginleştirici tecrübeden sonra Tiyatro sanatları konusunda master derecesi almak üzere üniversiteye geri döndü.

Master programını tamamladıktan sonra çeşitli oyunlarda rol alan ve bir süre sanat yönetmeni olarak da görev yapan McKee, ardından Londra’ya gitti ve burada Ulusal Tiyatro’da çalışma imkanı buldu. Londra’da bulunduğu sırada Old Vic tiyatrosunda Shakespeare oyunları konusunda çalışma şansı da yakaladı.

Londra ikametinden sonra New York’a yerleşen ve burada yaklaşık yedi yıl kalan McKee, bu esnada tiyatronun başkenti Broadway’de oyuncu ve yönetmen olarak kariyerine devam etti.

İSTİKAMET SİNEMA

Broadway’deki ikinci tecrübesinden sonra sinema endüstrisine girmeye karar veren McKee, yine Michigan Üniversitesine döndü. Burada A Day Off ve Talk to Me like the Rain adlı iki kısa filmin yönetmenliğini yaptı. Bu iki film çeşitli sinema festivallerinden ödülle döndü.

McKee 1979 yılında, sinemanın kalbine Los Angeles’a taşındı. Bu arada senaryo yazarlığı yapmanın yanısıra United Artist ve NBC için şirketler hikaye analistliği yaptı. Burada satabildiği ilk senaryosu Dead Flies oldu. Yine burada yazdığı Hard Knocks adlı senaryo Ulusal Senaryo Yarışmasında ödül kazandı. Bundan sonra McKee, biri Warner Bros için yazdığı Trophy olmak üzere sekiz senaryo daha yazdı.

Robert McKee 1983 yılında University of Southern California’da sinema ve televizyon dersleri vermeye başladı ve ünlü hikaye semineri sınıfını burada açtı. Bir yıl sonra bu semineri halka açan McKee, üç günlük ve 30 saatlik yoğun bir programla dünyanın her tarafından gelen öğrencileri hikaye anlatmayı öğretmeye başladı.

Bu seminer programı çok geçmeden bir fenomene dönüştü ve McKee, dünyanın dört bir yanındaki şehirlere giderek insanoğlunun en eski tutkularından biri olan hikayeler hakkında bildiklerini insanlara anlattı, anlatmaya devam ediyor.

Bu büyük hikaye anlatma ustasının İstanbul’da düzenleyeceği semineri kaçırmamak için 4-5-6 Haziran 2007 tarihlerini ajandanıza şimdiden not edin.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.