Seda Sayan: Medyada güven ve güvensizlik

Ne zaman ünlü biriyle tanışsam ilk muhabbet genellikle şöyle olur: “Seda Sayan’ı sürekli en güvenilir ünlü olarak yayınlıyorsunuz, kadını ihya ettiniz.”...
03.11.2009 - 00:00

Ne zaman ünlü biriyle tanışsam ilk muhabbet genellikle şöyle olur: “Seda Sayan’ı sürekli en güvenilir ünlü olarak yayınlıyorsunuz, kadını ihya ettiniz.”

Celebrity Güven Endeksi projesini 2006 yılında geliştirmiştik. Malum sektörel bir dergiyiz. Haliyle yayın politikamızı da ona göre geliştiriyoruz. Türkiye, reklamlarda ünlü kullanımı için en yüksek bedellerin ödendiği ülkelerin başında geliyor. Biz de 2006 yılı sonunda kendimize şu soruları sorduk: Reklamcılar ve reklamverenler ünlülere bu paraları ödüyorlar ama acaba tüketici bu konuda ne düşünüyor? Tüketicilerin marka tercihinde hangi ünlüler etkili oluyor? Bu sorulardan yola çıkarak Ipsos KMG ile görüştük ve Celebrity Güven Endeksi araştırmasını yapmaya başladık. 2007’in ilk aylarından bu yana iki ayda bir tüketicilere, kendi marka tercihlerinde etkili olduğunu düşündükleri ünlüleri soruyoruz ve en fazla üç ünlüyü belirtmelerini istiyoruz.

ÜNLÜLERE GÜVENSİZLİK ARTTIKÇA ARTTI
Bu araştırmanın ilk sonuçlarını Mayıs 2007’de yayınlamıştık. İlk sonuçlar bize ulaştığında dikkatimizi çeken ilk nokta “Hiçbir ünlüye güvenmiyorum” diyenlerin oranının yüzde 32 olmasıydı. O zaman yazı işleri toplantımızda şöyle konuştuğumuzu hatırlıyorum: “Vay be! Ünlülere güvenmeyenlerin oranı ne kadar da yüksekmiş.”
Oysa  Ekim 2009’da yayınladığımız Celebrity Güven Endeksi sonuçlarına baktığımızda bu oranın yüzde 67’ye yükseldiğini görüyoruz. Gelecek ayki araştırmada bu oranın daha da yükseleceği muhakkak. Çünkü Ekim’de yayınladığımız araştırma Eylül sonuçlarını kapsıyordu. Yani Seda Sayan’ın programına sahte konuk çıkarmasından önceydi. Malumunuz Seda Sayan araştırma başladığından bu yana ünlülere güvenen tüketicilerin ilk tercihi ve başından beri de tahtını hiç kaybetmedi.

SAHTE KONUK ALMAYAN
KADIN PROGRAMI VAR MI?

Sahte konuk meselesine gelince… Bunu onaylamak tabii ki mümkün değil. Ancak medyanın içinde bulunduğu bu sahtecilik ve ikiyüzlülük insanı gerçekten şoka uğratıyor.
Bence önce şunu sormak gerekir: Kurgulanmış olaylar yayınlamayan ve sahte konuk almayan kadın programı var mı acaba? Bu tür programların yapımcıları, televizyon yöneticileri, bu işin içinde olan herkes biliyor ki kadın programlarındaki çoğu olay kurgu, çoğu konuk ise oyuncu. Tüm çaba biraz daha fazla reyting alabilmek için. Ben birçok televizyon yöneticisinden kadın programlarında ele alınan olayların, çıkarılan konukların büyük bölümünün kurgu olduğunu defalarca duydum. Eğer Seda Sayan’ın programında bu ilk kez yapılıyorsa, şimdiye kadar yapılmadıysa gerçekten de kendisini kutlamak gerekir. Tüm sektör bunu biliyorken topluma televizyonda ilk kez bir sahtekarlık yapılmış gibi yayınlar yapmak keşke hayırlı bir sonuca ulaştırsa medyayı. Bu vesileyle bu tür çalışmalar son bulsa da programların gerçek performansları da ortaya çıksa, ne güzel olur.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.