Seçim günü uyulacak esaslar belirlendi

YSK, Yayın Kuruluşlarının Seçim Günü Uyacakları Esasları Belirledi. Buna göre…

20.07.2007 - 17:19 | MediaCat

YSK, Yayın Kuruluşlarının Seçim Günü Uyacakları Esasları Belirledi. Bilindiği üzere, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 32. maddesi uyarınca, “Seçim dönemlerindeki yayınlara ilişkin usul ve esaslar kanunla Yüksek Seçim Kuruluna verilen yetkiler çerçevesinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından düzenlenir. Üst Kurul, radyo ve televizyon yayın kuruluşlarının seçim dönemlerindeki yayınlarını Yüksek Seçim Kurulunun kararları doğrultusunda izler, denetler ve değerlendirir.”

Anılan kanun gereğince Yüksek Seçim Kurulu, milletvekili genel seçiminin yapılacağı 22 Temmuz 2007 Pazar günü radyo ve televizyon kuruluşları tarafından uyulacak hususları 16 Temmuz 2007 tarihli ve 668 sayılı kararıyla belirlemiş ve söz konusu karar 17 Temmuz 2007 tarihli ve 26585 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Anılan Yüksek Seçim Kurulu kararı gereğince;

a) Oy verme günü saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaktır.

b) Saat 18.00 ila 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecektir.

c) Saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olup, Yüksek Seçim Kurulunca gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecektir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.