Avlanmadan tüketmenin yolları bu kitapta!

Nobel ödüllü yazarlar George Akerlof ve Robert Shiller'e kulak verin, finans dünyasındaki zekice kandırmacalara karşı gardınızı alın.

08.03.2017 - 10:01 | MediaCat

Avlanmadan tüketmenin yolları bu kitapta!

Nobel ödüllü yazarlar George Akerlof ve Robert Shiller’in, liberal iktisat teorisinin, serbest piyasanın görünmez bir el yardımıyla refah dağıttığı yönündeki merkezî tezine itirazları var. Yazarlar, piyasaların, insanlara faydalı olduğu kadar tamiri mümkün olmayan zararlar verdiğini de söylüyor. Bir diğer deyişle piyasalar, “sazan avı” için hazırlanmış tuzaklarla dolu.

Kimi zaman tüketicilere verdiğinden de fazlasını alan piyasalar, insan yaşamının her alanında kurabiliyor söz konusu tuzakları. Spor salonlarına yüklü meblağlar yatırıp sonra uğramıyor; otomobil ve ev alırken, kredi kartı kullanırken hatalar yapıyoruz. İlaç şirketlerinin, tütün ve alkol sektörlerinin yaşamlarımızdaki yerleri ise başlı başına birer inceleme konusu. Bu sektörlerdeki ve ek olarak siyaset ve finans dünyasındaki zekice kandırmacaları inceleyen Akerlof ve Shiller, kitabı yazma nedenlerini ise şöyle anlatıyor:

“Bu sistem hilelerle dolu ve herkesin bunlardan haberdar olmaya hakkı var. Hepimiz, sistem içinde huzurumuzu ve güvenliğimizi yitirmeden yaşayabilmeli, çevremizde yaşanan tüm çılgınlıklara rağmen hayata devam etme gücünü bulabilmeliyiz. Bu kitabı, üzerlerine oynanan oyunlara karşı uyanık olması gereken tüketiciler için; meslektaşlarının alaylarına maruz kalan, ekonomik gereksinimleri nedeniyle onlar gibi davranmaya mecbur olan işadamları için; iş dünyasını düzene sokmak gibi kimsenin takdir etmediği zor bir işi üstlenen kamu görevlileri için; doğruluk adına çaba gösteren gönüllüler, hayırseverler ve kanaat önderleri için ve en önemlisi, kendilerini bekleyen uzun çalışma hayatında anlamlı bir şeyler yapmayı umut eden gençler için kaleme aldık.”

Gerçek yaşamdan örnekler ve bilimsel araştırmalarla bezeli Sazan Avı, okura avlanmadan tüketmenin yollarını gösteriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.