Şarapseverlere yeni bir lezzet: İdol şarapları

İdol Şarapçılık A.Ş., Türkiye’ye yeni bir lezzet sunuyor. Dağıtımı ve pazarlaması Efe Alkollü İçecekler Tic. A.Ş. tarafından yapılan İdol Şarapları, kalitesi ve fiyatıyla “dengeli” bir şarap olma iddiasını taşıy

27.08.2007 - 14:50 | MediaCat

İdol Şarapçılık A.Ş., Türkiye’ye yeni bir lezzet sunuyor. Dağıtımı ve pazarlaması Efe Alkollü İçecekler Tic. A.Ş. tarafından yapılan İdol Şarapları, kalitesi ve fiyatıyla “dengeli” bir şarap olma iddiasını taşıyor. İdol’ün İdol Kırmızı ve İdol Beyaz ürünlerinin yanı sıra “premium” ve “süper premium” segmentinde yer alan ürünleri de satışa sunulacak. Şişe ve etiket tasarımı, ünlü ingiliz tasarım firması Taylor Design tarafından yapılan ve farklı zevkler ve segmentlere hitap edebilecek çeşitlilikte ürünler sunan İdol Şarapları’nın ilk ürünleri olan İdol Beyaz ile İdol Kırmızı 14,50 YTL’den, premium ürünler 19,00 YTL’den, süper premium ürünler ise 29,00 YTL’den satışa sunulacak.

İdol Şarapları için 24 milyon YTL’lik yatırım yapıldı.

İdol Şarapları’nın İzmir’in Torbalı bölgesinde kurulan 3 milyon litre üretim kapasiteli tesisleri için yaklaşık 24 milyon YTL’lik yatırım yapıldı. İdol Şarapları, önolog Franc Peluso, agronomist Luca Toninato ve şarapçılık konusunda uzman Milano Üniversitesi’nden Ordinaryus Profesör Atillio Scienza danışmanlığında, mülkiyetinde olan 2.000 dönüm arazinin 1.168 dönümlük bölümünde üretiliyor. Şaraplar, Cabernet Sauvignon, Merlot, Şiraz, Grenache, Tempranillo, Sangiovese, Montepulciano, Petit Verdot, Cabernet Franc, Alicante, Marselan, Viognier, Tannat ve Bornova Misketi gibi toplam 19 üzüm çeşidinin içinde bulunduğu organik bağdan ve Çeşme-Urla Bağlarından İdol Şarapçılık’ın kontrolü altında üretilen üzümlerden hazırlanıyor.

İdol Şarapları yatırımına, ilk çağdan günümüze en kaliteli şarapların üretildiği topraklarda iddialı bir şarap üretimi yapmak amacıyla girdiklerini ifade eden İdol Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, şöyle konuştu:

“Türkiye bağ alanlarının büyüklüğü açısından dünyada ilk 5 arasına girmekle birlikte, şarap üretiminde ve tüketiminde son sıralarda yer alıyor. Ayrıca şu anda her ne kadar mevcut üretici firmalar arasında sıkı bir rekabet var gibi görünse de, firmaların öncelikle standart kalite çizgilerini yükseltmeleri, tüketici ile daha yakın ilişkilere girerek şarabı sevdirmeleri, ulaşımını ve tüketimini çeşitli yollarla pratik hale getirmeleri gerekiyor. Biz İdol’le tüketicilere her anlamda dengeli şaraplar sunarak pazardaki bu boşluğu doldurmaya talibiz.”

İdol Şarapları’nın Avrupalı uzmanların danışmanlığında, son derece ileri teknolojiye sahip sistemle ve çok özel üzümlerden üretildiğini belirten Efe Alkollü İçecekler Tic. A.Ş. CEO’su Egemen Demirtaş, şunları söyledi:

“İdol Şarapları’nın üretimi için Fransa’dan özel olarak getirtilen 550 bin adet sertifikalı fidan makinalı dikim sistemiyle dikildi. Mikrovinifikasyon tesisi, İtalyan ve Fransız önologların ve bağ uzmanlarının yerel üzüm ve şarap çeşitlerini tanıması, yerel üzüm çeşitlerdeki şeker-asit dengesini incelemesi, üzüm olgunlaşmasını takip etmesi, gelecekte üretim için alımı yapılacak olan üzüm çeşitlerine karar verilmesi, alım yapılacak bölgeler ile üreticilerin tanımlanması ve üretimi yapılacak şarap çeşitlerine veri oluşturulması maksadıyla 2 yıl önce faaliyete başladı. İdol A.Ş, bu yıl için Ege Bölgesi’nde yer alan bağlardan kontrollü olarak alınan üzümlerden yaklaşık 700 bin litre şarap üretimi hedefliyor. Bu yıl ilk ürünlerimizi aldık. 2008 yılından itibaren kendi hasatımızdan elde ettiğimiz ve en kaliteli üzümlerin yetiştiği Çeşme yarımadası bağlarından aldığımız üzümlerle üretime devam edeceğiz.”

Yıl sonuna kadar yedi İdol olacak

İlk olarak İdol Kırmızı ile İdol Beyaz adlı ürünleri piyasaya sunulan İdol Şarapları, önümüzdeki aylarda beş yeni ürünü daha şarapseverlerle tanıştıracak. Bunlar; İdol Ege Bağları Cabernet Sauvignon, İdol Ege Bağları Merlot, İdol Ege Bağları Şiraz, İdol Ege Bağları Öküzgözü-Boğazkere ve İdol Konsensus Merlot-Cabernet Sauvignon-Şiraz olacak.

İdol Şarapları, tüm zincir mağazalarda, marketlerde, bakkallarda ve restoranlarda bulunabilecek.

Bilgi için:
Yeşim Çağlayan
Artı İletişim Yönetimi

0212 296 69 10
info@artipr.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.