MediaCat

Sansüre karşı yakılamaz kitap

Kitaplara uygulanan sansüre karşı Damızlık Kızın Öyküsü’nün yanmayan versiyonu yaratıldı.

Sansüre karşı yakılamaz kitap

Kanadalı yazar Margaret Atwood ve yayıncısı Penguin Random House, ABD’de ve dünyada kitaplara uygulanan sansüre tepki göstermek için bir araya geldi. Amerikan Kütüphaneler Birliği verilerine göre, ABD’deki okullarda yasaklanma istatistikleri en yüksek olan kitaplar arasında yer alan Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü’nün yanmayan versiyonu üretildi.

Penguin Random House’un projeyi duyurduğu video için kamera karşısına geçen Margaret Atwood, Damızlık Kızın Öyküsü’nün özel baskısının yakılamaz olduğunu kitaba alev püskürterek kanıtladı.

Penguin Random House’un projeye dair açıklamasında, “ABD genelinde ve dünyada kitaplar engelleniyor, yasaklanıyor hatta yakılıyor. Biz de onyıllardır engellenen ve yasaklanan bir kitabın özel baskısını yarattık. Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü’nün bu baskısı, tam anlamıyla yakılamaz olması için yanmaz malzemelerle basıldı ve kaplandı. Bu önemli anlatıyı korumak ve sansüre karşı güçlü bir sembol olması için tasarlandı” ifadeleri yer aldı.

Damızlık Kızın Öyküsü’nün yanmaz versiyonu Sotheby’s’te 7 Haziran’a kadar açıkartırmada kalacak. Açıkartırmadan elde edilecek gelir yayınevinin ifade özgürlüğünü destekleme faaliyetlerinde kullanılacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.