Sanal mağazalar televizyon reklamlarını sevdi

Bilgi teknolojileri ve internetin gelişmesiyle birlikte başlı başına bir sektör haline gelen online alışveriş, Türkiye’de de hızla büyümeye devam ediyor.

20.03.2012 - 00:00 | MediaCat

Bilgi teknolojileri ve internetin gelişmesiyle birlikte başlı başına bir sektör haline gelen online alışveriş, Türkiye’de de hızla büyümeye devam ediyor. Sayıları 20 bini geçen ve internet üzerinden alışveriş yapmaya imkan veren sanal mağazaların 2012 yılıyla birlikte ekranda reklam çalışmalarına da hız verdiği, ülkemizde reklam takibi konusunda hizmet veren Nar Ajans’ın yaptığı araştırma neticesinde ortaya çıktı. 

Nar Ajans’ın araştırmasına göre, geçen 2,5 ay içinde alışveriş sitelerinin televizyonda yayınlanan reklamlarının 12 saate yaklaştığı belirlendi.

Nar Ajans’ın 30’dan fazla kanalı kapsayan reklam araştırmasında, her beş kişiden birinin internet üzerindeki sanal mağazalardan alışveriş yaptığı ülkemizde, yılbaşında bu yana online alışveriş sitelerinin ekranda toplam 2 bin 262 adet spot reklamının yayınlandığı tespit edildi. Bu dönemde ekranda en çok reklam veren markaların sırasıyla Morhipo, Trendyol, Limango, ve Markafoni olduğu ortaya çıktı.