Sanal ekonominin merkez bankası: Facebook

Sosyal ağ 1 Temmuz'da kendi platformunu kullanan tüm oyunları kendi sanal ekonomisine eklemlemeyecek.

26.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Sosyal ağ 1 Temmuz’da kendi platformunu kullanan tüm oyunları kendi sanal ekonomisine eklemlemeyecek.

Reel Ekonomi’nin alternatifi hep finansal piyasalar olagelmiştir şimdiye kadar. Fakat artık buna bir yenisi eklendi; Sanal para ekonomisi.

İnternette gerçek zamanlı, çoklu oyuncuya imkan sağlayan oyunlar sanal ekonomilerini oluşturmuş durumda. İlk olarak Second Life adlı çevrim içi oyun kendi parası Linden’i çıkararak ve onun gerçek parayla takasına imkan sağlayarak kendi "makro ekonomisini" yarattı. Ardından da diğerleri geldi.

Bu ekonomi reel ekonomi dışında kendi kurallarını koyuyor ve dinamiğini oluşturuyor. Bu mecradan en verimli şekilde yararlanmak isteyen Facebook kendi dünyasının Merkez Bankası olma yolunda ciddi adımlar atıyor.

1 Temmuz’da Facebook platformu üzerinde faaliyet gösteren tüm oyunlara Facebook parasıyla, diğer bir deyişle sanal para transferlerini gerçekleştirecekleri Facebook hesabı Facebook Credits ile, sanal ekonomilerini yönetme talimatı verilecek.

Hali hazırda 350 uygulama Facebook kredisi kullanmasına karşın platformun en popüler 25 oyunundan 3’ü ve platformdaki oyunların yüzde 30’u henüz bu ekonomiye eklemlenmiş değil.

Neden basit. Kendi dünyasında yaratılan bütün sanal para üzerinde öncelikli söz sahibi olmak. Zira, oyun içinde bu paraların takaslarından yüzde 30 komisyon alıyor.

Öngörüler 2012’de sanal para ticaretinden 250 milyon dolar kazanacağı yönünde, pek de yabana atılır gibi değil!

Haberturk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.