MediaCat

Samsung’dan erkeklerin evrimini tamamlayan aparat

Erkekleri ilkel resmeden reklam, tartışma yarattı.

Samsung’dan erkeklerin evrimini tamamlayan aparat

‘Smart TV’ özelliğine sahip olmayan Samsung televizyonları ‘Smart TV’ye dönüştüren ‘Evrim Aparatı’ (Evolution Kit) için çekilen reklam filmi, YouTube‘da yayınlandığı ilk haftada 10 milyona yaklaşan bir gösterim oranı yakalasa da, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Filmde, talihsiz kadın-tembel koca klişesi ile örülü bir ailede, eski televizyonlarını Evrim Aparatı sayesinde modern bir televizyona dönüştüren kadın, kocasını da dönüştürebilecek bir aparatın hayalini kurmaya başlıyor. Kadının hayalindeki aparat kocasını birden bire aynı anda üç yemek yapabilen, bunları yaparken çocuğa da bakabilen bir insana çeviriyor. Değişen erkek bununla da kalmıyor, aynı zamanda elektrik süpürgesi ile kadının saçlarını şekillendirmek gibi süper güçlere de sahip oluyor.

Adweek‘in haberinde reklam filminin yarattığı olumsuz sosyal medya yansımalarına dikkat çekiliyor. Haberde filme tepkiler, bir Reddit kullanıcısının “Bu reklamı oldukça seksist buluyorum. Evrilmiş erkek fikri en basit anlamı ile onu bir kadın tiplemesine dönüştürüyor. Bu ileriye dönük olmaktan çok geriye dönük bir evrim. Bu reklam filmi onu daha temiz/daha iyi yemek pişiren/daha iyi çocuk bakan/kocasına daha sıcak davranan bir insana dönüştürecek bir aparat takılan kadınla ilgili olsaydı, feministlerden eşitlik çığlıkları yükselirdi” yorumu ile özetleniyor.

Kaynak: AdWeek

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.