Samsung yaratıcı ajans konkurunda işe odaklanıyor

Şirketin şu sıralar konkur için yaptığı görüşmelerin resmi nitelik taşımadığı söylenebilir

15.10.2012 - 11:49 | MediaCat

Samsung, Apple ile yaşadığı zorlu günlerin ardından şimdilerde pazarlama stratejisi konusunda kimi planlar peşinde. Ancak şirketin şu sıralar konkur için yaptığı görüşmelerin resmi nitelik taşımadığı söylenebilir.

Seul merkezli şirketin değerlendirme görüşmeleri yaptığı ajanslar arasında WPP’den Ogilvy’nin yanı sıra  Cheil ve Publicis Groupe’tan Leo Burnett var. Bu global sürecin ekim sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Samsung konuyla ilgili olarak herhangi bir yorumda bulunmazken ajanslar da henüz konuşmayı tercih etmiyor.

Şirket aynı zamanda bu ay tüketicinin Samsung televizyonlarından müziği direkt indirmelerine olanak tanıyacak bir anlaşmaya imza attı. Müzik platformu Spotify ile yapılan bu ortaklık geleneksel bir iş ortaklığı değilse de hem tüketicilerde hem sektörde ilgi uyandıracak gibi görünüyor.

ABD’deki reklam harcamaları düşüşte

Adage Veri Merkezi’ne göre şirketin 2011’de ABD’deki reklam harcaması bir önceki yıla oranla yüzde 12.1 düştü ve 476 milyon 400 bin dolar oldu. Ancak bu rakamı değeerlendirirken 2010’un pazarlama yatırımı için iyi bir yıl olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerek. O yıl, şirket 2009 yılına kıyasla yüzde 52’lik bir sıçramayla ABD’de reklama 638 milyon 300 bin dolar harcamıştı.

Geçtiğimiz ocak ayında yüzde 15’ine Samsung’un sahip olduğu Kore merkezli Cheil Ajansı için iş şimdiden önemli ölçüde büyüme katetti. Bir noktada Cheil Samsung’un pazarlama kolu olarak hizmet etti. Ancak şirket, ajansın portfolyosunu çeşitlendirme çabalarına çok da katkı sağlamadı. Leo Burnett 2005 yılında Samsung’un global konkurunu kazandı ve o tarihten beri de şirketle çalışmaya devam ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.