Dali yaşıyor

Salvador Dali ölümünün 30'uncu yılında yapay zekâyla hayata dönüyor.

25.01.2019 - 10:20 | Arzu Nilay Kocasu

Dali yaşıyor

“Olmaz ama, olur da günün birinde ölürsem; umudum odur ki kafelerde insanlar ‘Dali öldü ama tamamen gitmedi’ desinler.”

Bu sözlerin sahibi Salvador Dali’nin, 23 Ocak 1989 tarihinde hayata gözlerini yummasının ardından 30 yıl geçti. Dali’nin arzusunu yerine getirmek isteyen Dali Müzesi’yse, sürrealizmin ustasını hayata döndürmek için kolları sıvadı.

2016 yılında Dali’yi rüyalarda yaşatmak için teknolojinin gücünden faydalanan müze, bu kez yapay zekâ teknolojisiyle ressamı canlandıracak. Bir enstalasyon olarak kurgulanan “Dali Lives” projesi kapsamında hayat bulacak “Sanal Dali” müzeyi gezmeye gelen ziyaretçilere eşlik ederek onlarla sohbet edecek; ziyaretçilere hikâyeler anlatıp modern zamanlarda yaşanan olaylar hakkındaki düşüncelerini onlarla paylaşacak ve turun sonunda onları bir evsahibi gibi uğurlayacak.

Nisan 2019 itibarıyla başlayacak proje reklam ajansı Goodby, Silverestein & Partners imzası taşıyor. Salvador Dali‘nin söyleşilerinden aldığı milyonlarca parçayı kullanarak, Dali’yi canlandıran aktör için bir çeşit dijital maske tasarlayan ajans ayrıca ses ile yüz uyumunun azami düzeyde olması için Barcelona’dan ikinci bir aktörle anlaşmış.

KÜNYE

  • Reklamveren: Dali Müzesi
  • Reklam Ajansı: Goodby, Silverstein & Partners
Kaynak: Ad Age