Salt İletişim Grup’tan 2 kadın kooperatifine gönüllü destek

Salt, deprem bölgesinden 2 kadın kooperatifine markalaşma, stratejik iletişim ve yeni satış kanalları geliştirme konularında gönüllü destek sunacak.

08.03.2023 - 14:46 | MediaCat

Deprem bölgesindeki kadın üreticilerin çabalarına katkıda bulunmak isteyen Salt İletişim Grup, Kahramanmaraş Türkoğlu Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne gönüllü destek sunacağını açıkladı. Salt, her iki kooperatife de markalaşma, stratejik iletişim ve yeni satış kanalları geliştirme konularında destek verecek.

Süreçteki koordinasyonu Salt İletişim Grup’un tarım ve sürdürülebilirlik konularında danışmanlığını yürüten Şirince Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Yaren Kooperatifi Kurucu Ortağı Mehmet Kuzu üstlenecek. Kuzu, “Deprem bölgesindeki mücadeleci kadınların büyük hayallerle kurup bugünlere getirdiği bu kooperatifler, ülkemiz değerlerine sahip çıkıyor ve bölgenin kalkınmasına da önemli katkılar sunuyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iki kooperatife de büyük destekler sağladı. Kooperatiflerin bugüne gelmesinde pek çok başka kuruluş da katkıda bulundu. Salt İletişim Grup’un bu konudaki hassasiyeti ve destekleriyle, içinden geçtiğimiz bu olağanüstü zorlu dönemde kooperatiflerimizi tekrar ayağa kaldırmak için canla başla çalışacağız ve sonuna kadar buradaki kadın kooperatiflerine desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

2021 yılında kadınların öncülüğünde kurulan Kahramanmaraş Türkoğlu Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yerelde kadın girişimciliğin desteklenmesinde önemli rol üstlenerek, üretimhanesiyle ekonomik ve sosyal kalkınma için değer oluşturuyor. Kooperatif ortakları Kahramanmaraş depreminde evsiz kalmış durumda. FAO  tarafından desteklenen kooperatifin kurucusu Cennet Polat aynı zamanda FAO’nun destek verdiği Türkiye’deki 22 kooperatifin de koordinatörü.

Hatay’daki Samandağ İlçe Merkezi ve Mahalleleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi de 2021 yılında kuruldu. FAO’nun Türkiye genelinde desteklediği kooperatiflerden biri olan kooperatif, maalesef büyük kayıplar yaşadı. Kooperatiflerden Sorumlu Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu, tüm üretim evlerinin, ofislerinin ve yerleşim yerlerinin yıkıldığını, kooperatife dair her şeyin tamamen sıfırlandığını belirtiyor. Kooperatif, Samandağ’da yetiştirilen ve acısıyla tanınan biberden üretilen Aşk Reçeli’ni Türkiye geneline tanıtmayı hedefliyordu. Kooperatifin üretimleri arasında zeytinyağı, nar ekşisi, biberli ekmek, içli köfte, defne sabunu ve ipek ürünleri bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.