Salgın korkusu tüketiciyi online alışverişe yöneltti

Publicis Groupe, Türkiye’deki sosyal izolasyon döneminde medya ve alışveriş alışkanlıklarında yaşanan değişimi mercek altına aldı.

07.04.2020 - 12:19 | MediaCat

Coronavirus salgını nedeniyle tecrübe ettiğimiz sosyal izolasyon döneminde Publicis Groupe, Türkiye’de medya ve alışveriş alışkanlıklarının nasıl değiştiğini inceledi.

Araştırmanın bulgularına göre, evde geçirilen sürenin artmasına paralel olarak televizyon izleme sürelerinin yüzde 25 arttığı görülüyor. Online kanallarda video ve sosyal medyadaki tüketim artışının haber ve e-ticarette daha baskın olduğu görülürken, özellikle Facebook ve Instagram’da geçirilen süreler önemli derecede artış göstermiş durumda. Öyle ki, coronavirus salgını öncesinde kişi başı ortalama 48 dakika olan günlük Facebook kullanımı 1 saate, Instagram kullanımı ise günlük ortalama 18 dakikadan 30 dakikaya yükseldi.

Publicis İstanbul Strateji Başkanı Zeynep Bortaçina Yener

İnsanların evde geçirdikleri sürenin artması, internet üzerinden yapılan alışverişlere de yansıyor. Publicis İstanbul Strateji Başkanı Zeynep Bortaçina Yener’e göre, sağlığa yönelik endişeler ve evde kalma zorunluluğu bazı ilkleri de beraberinde getirdi. Bir kesim online alışverişle ilk defa tanışırken, bir başka kesim ise daha önce online alışveriş yapmadığı kategorilerde de alışverişe başladı. Bu anlamda coronavirus’ün bazı ilkleri de beraberinde getirdiğini anlatan Yener, bu durumun kalıcı bir alışkanlığa dönüşeceğini ve salgın sonrasında da süreceğini ifade ediyor.

Tüketicinin yüzde 23’ü stok yaptı, harcama yüzde 21 arttı

Araştırma, coronavirus ile birlikte tüketicinin alışveriş sepetinde yaşanan değişimleri de gözler önüne seriyor. Sonuçlar, virüsle savaşta gündem olanın kazandığına işaret ederken; kolonya, sirke ve maske ise bunun en somut örneği olarak karşımıza çıkıyor. Salgınla birlikte alışverişte en çok artan kategoriler arasında kolonya ve sirke zirvede yer alırken, stok amaçlı alışveriş yapanların oranının ise yüzde 23 olduğu görülüyor. Ama sırf bu kesimin yaptığı alışveriş bile toplam harcamaları yüzde 21 yükseltmiş durumda. Stok amaçlı alışverişlerde tüketiciler makarna, bakliyat, un ve mayaya yüklenirken, alışverişteki büyümenin yüzde 25’inin kaynağı ise tek başına makarna.

Bu dönemde tüketiciler için en önemli iki konunun gıda ve hijyen olduğunu hatırlatan Yener “Bu iki gerekliliği tamamlayınca, mesele evdeki zamanı nasıl geçireceğimiz oluyor. Bir kısım kendisini eğlenceye boğuyor. Öyle ki, bu dönemde internette puzzle ve aksesuarlarına yönelik aramalar üç kat, bilgisayar oyunları ve konsollarla ilgili aramaların iki katına çıkmış. Bir de kendisini mutfağa kapatıp, farklı lezzet denemeleri peşinde koşanlar var. Örneğin ekmek/kıyma makinelerinin aramaları bir ayda 15 kat artmış. Yemekten sonraki hamle ise beklendiği üzere spor. Hareket kısıtı ve artan iştaha bağlı olarak, yediği oranda kilo almaktan kaçınanlar için çare hareketi eve taşımak. Fitness ve kondisyon ürünleriyle ilgili aramaların sayısının altı kat artması da bu durumu tescilliyor” yorumunda bulunuyor.

Küçük esnaftan aracısızlaştırma hamlesi

Publicis Groupe Türkiye CEO’su İnanç Dedebaş’a göre, bu dönem küçük işletmelerin iş yapış biçimlerinde de önemli değişikliklere yol açıyor. Başta gıda malzemeleri olmak üzere temel ihtiyaç kategorisinde üreticiden direk tüketiciye gönderi hizmetlerinde önemli bir büyüme trendi mevcut. Evinden çıkmayan büyük bir kesimin varlığı, mahallede halihazırda faaliyet gösteren manav, market, şarküteri, kasap gibi pek çok küçük işletmenin evlere servise başlamasına ya da mevcut hizmeti büyütmesini sağladı. Buna ek olarak dijital dünyayı da öğrenen özellikle gıda kategorisindeki küçük işletmeler ve üreticiler çok büyük bir aracısızlaştırma hamlesine ve dijital göçe imza atıyor.

Publicis Groupe Türkiye CEO’su İnanç Dedebaş

Sosyal izolasyonun alışveriş alışkanlıkları üzerindeki etkilerini de yorumlayan Dedebaş “Coronavirus salgını ile bildiklerimizi hatırlarken, yeni bazı gerçeklerle de tanışıyoruz. Bu dönemde, örneğin tekstil & hazır giyim sektörü için sosyalleşme ve görme & görülme motivasyonunun ne kadar elzem olduğunu bir kez daha gördük. Sosyal izolasyon döneminde, insanlar zorunlu olmadıkça evden çıkmadığı için ve tüketimde başka kategoriler önceliklendirildiği için bu sektöre yönelik toplam talep de azalıyor. Öte yandan kendin yap (DIY), ev eğlence sistemleri, puzzle, fitness, ev ve bahçe, dizüstü bilgisayar gibi evdeki zamanı eğlenceye çevirecek kategorilere talebin arttığını görüyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.