Şahin ve Litvin’in “Muhteşem Yüzyıl” yorumu

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile bir araya gelen Ukrayna Parlamento Başkanı Volodimir Litvin “Muhteşem Yüzyıl” dizisini yorumladı.

17.01.2011 - 00:00 | MediaCat

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile bir araya gelen Ukrayna Parlamento Başkanı Volodimir Litvin “Muhteşem Yüzyıl” dizisini yorumladı.

Ankara Hürrem Sultan’ın  memleketinden bir konuğu, Ukrayna Meclis Başkanı Volodimir Litvin’i ağırladı. Litvin de Türkiye gündemini meşgul eden “Muhteşem Yüzyıl” tartışmasına katıldı ve  "Hem Ukrayna hem de Türkiye tarihi köklerine dönüyor” yorumunu yaptı.

Litvin, Ukrayna’da da Hürrem Sultan ile ilgili birçok kitabın yazıldığına ve bir filmin çekildiğine değinirken, iki ülkenin tarihi hakkında ortaklıkların gösterilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Dünyanın hiçbir halkının tarihini bilmeden ayakta kalamayacağını ifade eden Litvin, iki ülkeyi birbirine bağlayan unsurlardan birinin de Kırım Türkleri olduğunu belirtti.

Mehmet Ali Şahin’in dizi hakkındaki yorumu ise daha temkinliydi: Dizi film etrafındaki tartışmalar, bu dizi filme yaradı diye düşünüyorum. Çünkü reyting rekorları kırdı. Demek ki bir şeye karşı çıkmak onun değerini azaltmıyor. Kamuoyunda bir takım tepkiler var. Bu tepkileri de saygıyla ve anlayışla karşılıyorum. Ama senaristlerin bu tepkileri de ciddiye alacaklarını ve saygı duyacaklarını düşünüyorum."