sahibinden.com Yahoo’yu geçerek ilk 10’a girdi

sahibinden.com, internet sitelerinin ziyaret trafiği ve ziyaretçi sayılarını gösteren Alexa’da, Türkiye’de en çok ziyaret edilen platformlar listesinde...

22.12.2009 - 00:00 | MediaCat

sahibinden.com, internet sitelerinin ziyaret trafiği ve ziyaretçi sayılarını gösteren Alexa’da, Türkiye’de en çok ziyaret edilen platformlar listesinde ilk 10’da yer alıyor. 

Ziyaret sayısı ile Yahoo, Rapidshare gibi internet sektörünün global oyuncularını geride bırakan Sahibinden, listedeki ilk 10’da yer alan tek e-ticaret platformu. Aylık 1,1 milyarı geçen sayfa görüntülenme sayısı ile öne çıkan platform, ayda 11,5 milyon farklı kişi tarafından ziyaret edilmesi ve yarattığı işlem hacmi ile de dikkat çekiyor.

Tüm dünyadaki internet sitelerinin ziyaret trafiği ve ziyaretçi sayıları ile ilgili bilgi veren Alexa; bu alanda hizmet veren ilk bağımsız servis olup, internet reyting sistemi olarak da tanımlanıyor. Alexa’nın verileri incelendiğinde, her ülkede hemen hemen aynı tablo ile karşılaşılıyor ve en çok ziyaret edilen ilk üç site değişmiyor. İlk 10’da yer alan sitelere bakıldığında ise e-ticaret alanında tüm dünyada faaliyet gösteren iki firma ön plana çıkıyor.

Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. İlk üç sıra dünya ile paralellik gösterirken, diğer ülkelerden farklı olarak ilk 10 arasında %100 Türk sermayeli bir e-ticaret platformu olan sahibinden.com yer alıyor. Sahibinden aynı zamanda listede yer alan Türk siteleri arasında da dördüncü sırada bulunuyor.