Sağlıklı besin portföyü değerlendirmesinde Danone lider

Dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinin liderliğinde yürütülen 'dünyanın en büyük 10 gıda firmasının...

21.10.2008 - 15:34 | MediaCat

Dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinin liderliğinde yürütülen ‘dünyanın en büyük 10 gıda firmasının, obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarına yaklaşımları’nı ölçmeye yönelik çalışma sonucunda Danone birinci oldu.

Hızlı tüketim ürünleri sektöründe dünyanın dev firmalarının obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarına yaklaşımlarının, sorunları belirleme, bu sorunlara yönelik hedef ve stratejileri formüle etme, uygun yönetişim mekanizmalarını saptama ve stratejinin uygulanması olmak üzere 4 açıdan mercek altına alındığı Nisan 2008’de yayınlanan çalışma raporunda, Danone ‘en sağlıklı’ ürün portföyüne sahip firma olarak belirlendi.

Araştırma sonuçları, Danone’nin ‘dünyada mümkün olan en fazla sayıda insanın sağlığına tüm hayatları boyunca beslenme yolu ile katkıda bulunma’ misyonunu ile tutarlılık gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO, 2006) verilerine göre, günümüzde dünyada 155 milyon çocuk (dünyadaki 10 çocuktan biri) obeziteye bağlı hastalıkların tehdidi altında bulunuyor. Bu nedenle, firmaların obezite konusuna stratejilerinde yer vermesi, gelecek neslin sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Bu önemli veriden yola çıkılarak, dünyanın en büyük 10 gıda firmasının obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarına yaklaşımları karşılaştırıldı. Firmalar, kendileri tarafından hazırlanan ve öncesinde halka açıklanan raporlar, sosyal sorumluluk raporları, yıllık raporlar, web siteleri ve tercih eden firmalarla görüşmeler gibi veriler üzerinden değerlendirildi.

Çalışma sonucunda Danone, obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarına yaklaşımı ile bir numaralı şirket olarak belirlendi. Danone, “en sağlıklı” portföye sahip olmanın yanısıra, tüketici trendlerine, obeziteye ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarına odaklanmış yönetim biçimi, kapsamlı stratejileri doğrultusunda sağlık sorunlarına yönelik iyi yapılandırılmış ve donanımlı programları ile birinciliğe değer bulundu. Danone ürün etiketi ve tüketici bilgilendirmesi, ürünlerini daha sağlıklı olacak şekilde yeniden formüle etmesi, politika belirleyicileri ve paydaşlarıyla el ele vererek çalışması, çalışanlarının refahını geliştirmeye katkıda bulunması, bunun için spor ve fiziksel aktivite programlarına verdiği destekler nedeniyle de ilk sırada yer aldı.

Danone, gıda güvenliği – ISO 22000:2005- uygulamasında da bir numara Gıda güvenliğini, politikasının en temel unsurlarından biri olarak gören Danone, sağlıklı gıda üretimini, tüketici güvenliği ve memnuniyetini üst seviyede tutuyor. Sağlıklı beslenme alanında, uluslararası gıda endüstrisinin lideri olan Danone, IS0 22000:2005 gıda güvenliği programını ilk uygulamaya başlayan global firmalardan bir tanesi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.