Sağlık Bakanlığı’ndan osteoporoz kampanyası

Her 3 Kadından 1’nin osteoporoz hastası olduğu günümüzde Sağlık Bakanlığı ve Tetra Pak A.Ş. işbirliği ile osteoporoza karşı

06.09.2007 - 14:08 | MediaCat

Her 3 Kadından 1’nin osteoporoz hastası olduğu günümüzde
Sağlık Bakanlığı ve Tetra Pak A.Ş. işbirliği ile osteoporoza karşı başlatılan kampanya
“Hayata Karşı Hep Dimdik Durun” diyor.

Derya Baykal’ın sözcülüğünü yürüttüğü kampanya çerçevesinde halk, osteoporoza karşı bilinçleniyor.

Kemik erimesi olarak da bilinen ve en sık görülen kemik hastalığı olan osteoporoza karşı Sağlık Bakanlığı ve Tetra Pak A.Ş. işbirliği ile başlatılan “Osteoporozdan korunmak için… Sağlık için… Sağlıklı süt için!” kampanyası, 11 ildeki sağlık ocaklarında uzmanlar tarafından verilen eğitimlerle halkı bilinçlendiriyor. Sözcülüğünü Derya Baykal’ın yürüttüğü kampanya osteoporoza karşı sağlıklı süt ile herkesi “Hayata Karşı Hep Dimdik Dur”maya çağırıyor.

Kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için gereken kalsiyumun büyük bir kısmının kaybolması anlamına gelen osteoporoz, genellikle ileri yaşlarda görülse de temeli çocukluk ve ergenlik dönemine dayanıyor. Ancak sağlıklı süt tüketimi, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile önlenebilen bir hastalık olan osteoporoz, en çok menopoz dönemindeki kadınları etkiliyor. Çocuk ve gençlerde kemik kütlesini maksimuma çıkarma, yetişkinlerde kemik kütlesini koruma ve menopoz döneminde kemik kütlesindeki kaybı azaltmak için en önemli faktör ise SÜT.

Hayatın her döneminde yüksek öneme sahip olan sağlıklı süt, içerisinde bulunan bütün kalsiyum vücut tarafından emildiği için kemik sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Süt aynı zamanda Protein, Riboflavin, A Vitamini, B12, Kalsiyum, Fosfor, Potasyum ve Magnezyum gibi önemli temel besinleri de içeriyor.

Eylül ayı itibariyle Ankara, Kütahya, Hatay, Nevşehir, Çankırı, Afyon, Isparta, Mersin, Şanlıurfa, Kayseri ve Tokat’ta başlayan eğitimlerle 2,5 Milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. Eğitimlerin etkisi ise yaklaşık 20.000 kişiye uygulanacak anketlerle ölçülecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.