Sabri Ülker yaşamını yitirdi

Ülker Grubu'nun kurucusu işadamı Sabri Ülker 92 yaşında hayatını kaybetti.

12.06.2012 - 00:00 | MediaCat

Ülker Grubu’nun kurucusu işadamı Sabri Ülker, İstanbul’da 92 yaşında hayatını kaybetti.

Sabri Ülker’in cenaze namazı yarın öğle namazına müteakip Fatih Camii’nde kılınacak.

1920 yılında Kırım’da dünyaya gelen Ülker, 1929 yılında Türkiye’ye göç etti. 1944 yılında Eminönü’ndeki Nohutçu Han’da küçük bisküvi atölyesini satın aldı. Ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışanla birlikte 100 metrekarelik bu atölyede üretime başladı. Ülker markalı ilk ürün olarak pötibör bisküvi üretildi.

1948 yılında eski Sağmalcılar Köyü’ndeki Takkeci Camii’nin hemen yanında, bisküvi üretimi için bir fabrika kurdu; bisküvi kapasitesini üç katına çıkardı. Daha sonra bu bisküvi fabrikası Davutpaşa’daki yerine taşındı.

1970’de halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda’yı Ankara’da kurdu. 1974’te Ülker’de ilk bisküvi ihracatını başlattı. 1979’da İstanbul’da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl, uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker’de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu.

1980’lerden itibaren Ülker’in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. Aynı senelerde Ülker’in dünyaya entegre olmasına ön ayak oldu. 1992’de bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme kararı aldı. 1996’da da süt endüstrisine girildi.

Sabri Ülker, 2000 yılında Ülker’in onursal başkanlığını üstlendi ve yönetimi Murat Ülker’e devretti.

‘BİSKÜVİCİ DEDE’

Sabri Ülker, Ülker’in sitesinde yazdığı mesajda "Bir zamanlar bizlerden “genç müteşebbisler” diye söz ederlerdi. Bugün ise çocukların “bisküvici dedesi” oldum ve bundan çok mutluluk duydum" ifadelerini kullanmıştı.

(Kaynak: ntvmsnbc)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.