Sabah ve ATV için canlı yayında ihale

Önyeterlilik başvuru süresi pazartesi dolacak Sabah-atv ihalesi için

19.11.2007 - 08:55 | MediaCat

Önyeterlilik başvuru süresi pazartesi dolacak Sabah-atv ihalesi için Nurol, Çalık Grubu ve Sancak-RTL-İpek Ortak Girişim Grubu şartname aldı. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ‘Yeni başvurular bekliyorum’ dedi.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk merakla beklenen Sabah-atv ihalesiyle ilgili 24 TV’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ertürk dün itibarıyla Sabah ve atv’ye iki talibin bulunduğunu belirtirken bu grupların isminin Nurol ve Çalık Grubu’na ait Turkuaz A.Ş olarak açıkladı. Ertürk canlı yayında konuşurken Sancak-RTL-İpek Ortak Girişimi Grubu da söz konusu şirketler için şartname aldığını açıkladı. 24 TV’nin sorularını yanıtlayan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, ilk başvuruyu Çalık Grubu’nun şirketi Turkuaz A.Ş ile Çarmıklı ailesinin sahibi olduğu Nurol Holding’in yaptığını söyledi. Ahmet Ertürk ‘Pazartesiye kadar yeni başvurular bekliyorum’ dedi.


İhale canlı yayında yapılacak…

Canlı yayında konuşan Ertürk şunları söyledi: ‘Buraya gelmeden önce öğrendiğim iki başvuru var. Pazartesiye kadar uzun bir zamanımız var. Bizim için aslında 3 veya 4 başvuru fena sayılmaz. Çünkü bunlar büyük başvuru, büyük paralar. İhalede muhammen bedel 1.1 milyar dolar. Gönlümüzden geçen bunun üzerinde bir rakam. İhalede kapalı zarf sonrasında açık artırma olacak. Canlı yayınlarda herkes izleyebilecek. Merakla bekliyorum.’ Ertürk ihaleye yabancıların ilgisi konusunda ise ‘Türkiye’nin medya sektörüne ilgi gösteriyorlar. İki türlü ilgi var. Aynı anda medya sektöründe var olan şirketler ve finansal kuruluşlar. Hem yüzde 25 sınırı hem de finansal kuruluşların medya sektörüne girememe sorunları dolayısıyla bir kısmı piyasadan çekildiler. Şartname alan 7 kuruluş vardı’ dedi.

‘Onlardan ilgi gelmedi’

Rekabet Kurulu kararı doğrultusunda Doğan Grubu’nun yanı sıra Dinç Bilgin ve Çukurova Grubu’nun ihaleye giremeyeceğinin kesin olduğu, Ciner Grubu’nun ise katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar bulunduğu yönündeki soruya da yanıt veren TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ‘Şu ana kadar onlardan ilgi gelmedi’ dedi.

‘Sanırım Ciner katılmayacak’

Ertürk, Ciner Grubu ile ilgili şunları söyledi: ‘Ciner Grubu’nun katılmayacağını zannediyorum. Bizim bir önyeterlilik sürecimiz vardı. Başvururdu, başvuru sonucunda konuyu hukuksal olarak zaten inceleyecektik. Zaten başka kanallara yatırım yaptılar. Şu anda sanıyorum böyle büyük bir yatırımı düşünmüyorlar.’

‘Cıne5’te alıcıyla görüşüyoruz’

Ertürk, Cine5’in satışı konusunda ise şunları söyledi: ‘Bir dönem bizim yönetimimiz altındaydı. Eski sahibine iade ettik belli şartlarda. O süre doldu. Ek süre daha verdik kendisine. Şu anda bir alıcı adayı var, O adayla görüşmelerimiz devam ediyor. Ama satma zorunluluğu var. Ya Erol Aksoy ya da biz satacağız.’


‘Medyadan kurtulursak mutlu olacağız’

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk medyanın zor bir sektör olduğunu belirterek ‘Medyadan kurtulursak mutlu olacağız. Medya ile ilgili yeni bir ihtimal söz konusu değil. Ama daha önce protokol yaptığımız banka ortakları ile ilgili zaman zaman sorunlar çıkıyor. Belli bir vadeye yaydık borçlarını. Bir kısmında sorun çıkıyor. Yürümeyen bir protokolü beklemek durumda değiliz. Gereken yasal yetkilerimizi kullanacağız’ dedi.


‘Bizim isteğimiz değil’

Ertürk ‘Medya sektöründeki varlığımızın temel sebebi, medya sahiplerinin aynı zamanda banka sahibi oluşları. Bir dönem medyayla bankayı desteklemek amacıyla yaptılar bunu. Belki de medya işletmeleri bankalar yüzünden etkilendi. Dolayısıyla bankadan alacaklarımız sonucunda medyaları idare altına almak zorunda kaldık. Bizim isteğimizle olan bir şey değildi’ diye konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.