‘Sabah gazetesi bu saatten sonra iflah olmaz’

Fatih Altaylı, Ciner Grubu'nun yeni gazete çıkarma planları hakkında MediaCat’e konuştu. Altaylı, çıkması planlanan gazete için “Çıktıktan altı ay sonra Türkiye’nin en büyük...

08.01.2008 - 16:45 | MediaCat

Fatih Altaylı, Ciner Grubu’nun yeni gazete çıkarma planları hakkında MediaCat’e konuştu. Altaylı, çıkması planlanan gazete için “Çıktıktan altı ay sonra Türkiye’nin en büyük ikinci gazetesi olacak. İlerleyen zamanlarda da Türkiye’nin en iyi ve en ciddi gazetesi olacak” diyecek kadar iddialı konuştu. Sabah gazetesi için de ‘iflah olmaz’ diyen Altaylı, Doğan Grubu’nun tek rakibi olarak da Ciner Grubu’nu gösterdi.


Medya kulislerinde dönen dedikodu, Ciner Grubu’nun üç gazete birden çıkarmayı planladığı yönünde. Nedir bu işin aslı?

Çok konuşmaya niyetli değilim bu konuda aslında, daha zamanı değil çünkü. Ama insanlar Ciner Grubu ile ilgili sürekli bir şeyler olacak gibi laflar üretiyor. Medya biraz seksi bir iş tabii. Sektör öyle zaten. Ciner Grubu’nun ne yapacağını, Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ geçenlerde verdiği bir röportajda özetledi zaten. Dedi ki: “Türkiye’deki en büyük medya grubu nelere sahipse, Ciner Grubu da 1 yıl içerisinde aynılarına sahip olacak. İkinci büyük medya grubu olarak ortaya çıkacak. Hedefi de birincilik.”
Şimdi, en büyük medya grubunun televizyonları, dergileri var; bizim de var.
Gazetesi var; bizim de olacak. Radyosu var; bizim de var ve daha da olacak. Bu bir sır değil. Evet, Ciner grubu bir gazete çıkaracak.


Bir gazete mi, üç gazete mi?

Açıkçası rakamdan benim haberim yok. Söyleyene sormak lazım onu. Bir de neden üç? Neden dört değil, iki değil, bir değil? Bir gazete yeter zaten. 5-10 gazeteye ne gerek var.


Nasıl bir gazete olacak bu içerik açısından? Tabloid mi?

Benim içinde olduğum bir gazete tabloid olmaz. Ciner Grubu da gazete yapacaksa tabloid gazete yapmaz bu medya büyüklüğüyle zaten. Boyut olarak demiyorum bunu; kavram, içerik olarak söylüyorum. Bana sorarsanız Türkiye’nin en ciddi, en iyi gazetesi olacak. Hem kadrosu hem de okuyucuya verdikleri açısından… O gazete çıkar çıkmaz Türkiye’deki en büyük iki gazetesinden biri olacak. Toplumsal algılama da böyle olacaktır zaten. Sabah gazetesinin bu saatten sonra iflah olması çok zor. Sabah gazetesi, hükümet bağlantılı bir grubun elinde, tarikat bağlantılı bir grubun elinde. Fetullah cemaati ile gazetenin yeni sahiplerinin bağlantılı oldukları gizli bir şey değil artık. Gidişat belli. Tirajını arttırır ya da azaltır bilemiyorum ama Sabah artık Türkiye’deki merkez, liberal, cumhuriyetçi medyanın bir parçası olmaz.


O boşluğu da siz mi dolduracaksınız?

Evet. Kim Doğan Grubu ile rekabet edebilirse boşluğu o doldurur. Bizden başka da onlarla rekabet edebilecek bir grup yok. Rekabet derken, biz Doğan Grubu’nu oyarız gibi anlaşılmasın bu. Rekabet iyidir her sektörde. Daha fazla başarıyı getirir. Doğan Grubu bizim için bir ticari rakiptir. Rekabetin herkese faydası var.


Doğan Grubu ile rekabet derken, bu sadece iş amaçlı yumuşak bir rekabet mi olacak?

Aydın doğan benim eski patronum. Saygım var kendisine ama vergi kaçırırsa da yazacağım tabii. Şahsi bir gıcığımız yok ki. Haber bu çünkü. Varsa, o da bizimkini yazsın zaten.


Ne zaman çıkıyor gazete?

Bugün yarın değil.


2008’de çıkacak mı?

Bilemiyorum. Tahminen. Kısmet…


Yeni bir gazete çıkarmanın yanı sıra herhangi bir gazeteyi satın almak da var mı Ciner Grubu planları içinde?

Ben böyle bir şey istemiyorum Turgay Bey de istemiyor zaten. Bir markayı satın aldığınız zaman onu sevaplarıyla günahlarıyla satın alıyorsunuz. Oturmuş bir şeyi alıp dönüştürmeye çalışmaktansa yeni bir şey yapmak daha iyi. Yapacağımız gazete gibi bir gazete yok zaten Türkiye’de. Türkiye’nin en büyük gazetesi olduğu zaman onu yaratmış ekibin içinde olmak da çok gurur verici bir şey. Sıfırdan yapmak daha keyifli yani.


Oldukça iddialı bir gazeteden bahsediyorsunuz. Hedef ne peki? Hedefiniz ne kadar iddialı?

Gazete çıktıktan altı ay sonra toplumda Türkiye’nin en büyük ikinci gazetesi olarak kabul görecek. Daha sonra da Türkiye’nin en iyi gazetesi olur.

Fulya Çimen

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.