Rus gazeteci Muratov Nobel Barış Ödülü’nü sattı

Satıştan elde edilen gelir ülkesini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı çocuklar için kullanılacak.

22.06.2022 - 11:47 | Sencer Uçar

Rus gazeteci Muratov Nobel Barış Ödülü'nü sattı

Bağımsız Rus gazetesi Novaya Gazeta’nın genel yayın yönetmenliğini yürüten Nobel Barış Ödüllü Rus gazeteci Dmitry Muratov, ödülünü savaş nedeniyle ülkesini terk eden Ukraynalı çocuklara yardım için sattı.

Madalya New York’taki açık artırmada 103,5 milyon dolara satılırken, satın alan kişinin ismi açıklanmadı. Açıkartırmadan elde edilen gelirin tamamı UNICEF’e aktarılacak.

Rappler adlı haber sitesinin ortak kurucusu Filipinli gazeteci Maria Ressa ile birlikte 2021’de Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Dmitry Muratov, Novaya Gazeta’yı Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bir grup gazeteciyle birlikte 1993 yılında kurmuştu. 2000 yılından bu yana, aralarında araştırmacı gazeteci Anna Politkovskaya’nın da bulunduğu altı kişi gazeteyle ilişkileri nedeniyle öldürülmüştü. Gazetenin faaliyetleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Mart ayında durdurulmuştu. Muratov bir ay sonrasında trende saldırıya uğramış ve yüzüne asetonlu kırmızı boya atılmıştı.

Kaynak: bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.