RTÜK’ten televizyon kanallarına yangın haberleri uyarısı

RTÜK söndürülen yangınlardan ziyade devam eden yangınları ekrana taşıyanlara ağır cezalar uygulanacağını bildirdi.

03.08.2021 - 16:53 | Sencer Uçar

RTÜK'ten televizyon kanallarına yangın haberleri uyarısı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün özel hat üzerinden gönderdiği “talimatla” televizyon kanallarını yangın haberleri konusunda uyardı.

Verilen haberlerde halkı yanlış yönlendirebilecek üsluptan sakınılması, gerçeği yansıtmayan yanıltıcı görüntülere yer verilmemesi gerektiğinin daha önce RTÜK Üst Kurulunca hatırlatıldığının ifade edildiği yazıda, yapılan denetimler neticesinde birçok yayıncı kuruluşun gereken hassasiyeti göstermediğinin, haberlerin kamuoyunda korku ve endişe uyaracak şekilde aktarıldığının, sahadan yapılan canlı yayınların halkın ve yangın söndürme ekiplerinin motivasyonunu kıracak şekilde olduğunun saptandığı belirtildi.

Başarıyla söndürülen yangınlardan ziyade yanan alanların ekranlara taşınmasını “kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılık” olarak nitelendiren RTÜK, cezai yaptırıma esas olması amacıyla bugün itibarıyla raporlama çalışmalarına başladığını bildirdi ve “Bu minvalde yapılan yayınların 6112 sayılı Kanun’da yer alan yayın ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi, tereddütler halinde İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı ile temasta olunması son derece önemlidir. Aksi takdirde söz konusu yayın ilkelerini hiçe sayan medya hizmet sağlayıcılara en ağır müeyyidelerin uygulanması kaçınılmaz hale gelecektir” ifadesine yer verdi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı ise RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in özel hat üzerinden televizyon yöneticilerini tehdit ettiğini ifade ederek Twitter üzerinden bir açıklama paylaştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.