RTÜK’ten rekor ceza

RTÜK Başkanı Zahid Akman, ATV'de yayınlanan ve Mehmet Ali Erbil'in sunduğu ''Ya Şundadır, Ya Bunda'' programında yaptığı şaka nedeniyle kanala 12 program durdurma cezası verildiğini bildirdi.

21.08.2006 - 00:00 | MediaCat

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, ATV’de yayınlanan ve Mehmet Ali Erbil’in sunduğu ”Ya Şundadır, Ya Bunda” programında yaptığı şaka nedeniyle kanala 12 program durdurma cezası verildiğini açıkladı.

Akman, 3984 sayılı RTÜK Kanunu uyarınca ilgili kanalın program durdurma cezasına karşılık olarak ”ikame yayın”
yapacağını kaydetti.

İkame programların kapsamında belgeseller ve eğitici programların yer aldığını ifade eden Akman, ”Bu tür programları TRT’den alıyoruz. TRT’den alınan bu yayınlar, kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladığı, kamuyu
bilgilendirici yayınlardır” dedi.

REKOR CEZA

Akman, ATV’ye verilen 12 program durdurma cezasının kendi dönemlerinde ilk kez gerçekleştiğini kaydederek, ”Zannediyorum geçmişte de böyle bir uygulama olmadı” diye konuştu.

Zahid Akman, ilgili programın başka bir televizyon kanalında yayınlanacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de, ”O cezaya neden olan program hangi kanalda yayınlandıysa söz konusu kanal, bu cezayı uygulayacak” dedi.