RTÜK reklamların sesini kısmaya kararlı

Kurul, reklam kuşaklarında yükselen sese yeni bir yönergeyle düzenleme getiriyor.

09.09.2014 - 15:54 | Ali Kuru

RTÜK reklamların sesini kısmaya kararlı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), reklam kuşakları sırasında rahatsız edici düzeylere yükselen ses seviyeleri için yeni bir yönerge yayınladı. Kurul, yayınladığı basın bildirisinde, radyo ve televizyon yayınları için ses seviyesi standartlarını belirleyen “Radyo ve Televizyon Yayınlarında Uygulanacak Ses Seviyesine İlişkin Yönerge”nin, 20 Ağustos 2014 tarihli toplantıda kabul edildiğini belirtiyor.

Yönerge ile medya hizmet sağlayıcıların ticari iletişim yayınları, program tanıtım yayınları ile diğer tüm programlarının ses seviyelerinin belirlenen teknik değerlerde olması zorunluluğu getiriliyor. RTÜK yayınladığı bildiriyle, 6112 Sayılı Kanunun 9/8 maddesine göre; ticari iletişim yayınlarının ses seviyesi diğer yayın bölümleri ile aynı seviyede olmak zorunda olduğuna dikkat çekiyor. Yine, Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9/8 maddesi gereğince de; ticari iletişim yayını veya program tanıtımı başlamadan önce ses seviyesi yükseltilerek veya alçaltılarak izleyici veya dinleyicilerin rahatsız edilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Cezai yaptırım geliyor

Mevzuat hükümleri uyarınca, konuyla ilgili uluslararası standartlar ve tavsiye dokümanlarının değerlendirildiğini söyleyen RTÜK, yayın kuruluşlarının ana kumanda ve devamlılık stüdyolarında gerekli incelemelerin de gerçekleştirildiğini ifade ediyor. RTÜK ayrıca, belirlenen ses seviyesi teknik değerleri ile hazırlanan yönerge taslağının ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunulduğunu da ekliyor.

Gelen görüşler doğrultusunda son şekli verilen yönergede yer alan hükümlerin ihlali durumunda RTÜK, 6112 sayılı kanunun 32’inci maddesi uyarınca yayın kuruluşlarına cezai yaptırımlar uygulanacağını söylüyor. Söz konusu maddede uygulanacak cezai yaptırım konusunda şu ifadelere yer veriliyor:

“…ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde ikisinden beşine kadar idarî para cezası verilir. İdarî para cezası miktarı, radyo kuruluşları için bin Türk Lirasından, televizyon kuruluşları ve isteğe bağlı medya hizmet sağlayıcıları için onbin Türk Lirasından az olamaz. Ayrıca, idarî tedbir olarak, ihlale konu programın yayınının beş keze kadar durdurulmasına, isteğe bağlı yayın hizmetlerinde ihlale konu programın katalogdan çıkarılmasına karar verilir. İhlalin mahiyeti göz önünde bulundurularak, bu fıkra hükümlerine göre idarî para cezası ile birlikte idarî tedbire karar verilebileceği gibi, sadece idarî para cezasına veya tedbire de karar verilebilir.”

“Radyo ve Televizyon Yayınlarında Uygulanacak Ses Seviyesine İlişkin Yönerge”yi buradan indirebilirsiniz (PDF: 151 KB).

Fotoğraf: dagoaty@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.