RTÜK, KEP kullanımı için duyuru yayımladı

Medya kuruluşları için son tarih: 19 Ocak 2014

06.12.2013 - 16:49 | MediaCat

1 Temmuz 2012 tarihli yeni Türk Ticaret Kanunu ile yürürlüğe giren Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanımı konusunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) da atağa geçti.  RTÜK, yaptığı duyuruda bundan sonra tüm tebligatların KEP adresi üzerinden yapılacağını ve medya hizmet sağlayıcı kuruluşların 19 Ocak 2014 tarihine kadar KEP hesabı almaları gerektiğini vurguladı.

Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için zorunlu hale getirilen Kayıtlı E-Posta (KEP), yasal olarak geçerli elektronik bildirimdir.

Başta Adalet Bakanlığı ve tebligat yollayan tüm kamu kurumları, 19 Ocak 2013’de yayınlanan e-tebligat yönetmeliğiyle tebligatları alıcılarına KEP (Kayıtlı E-Posta) ile ulaştıracaklar. KEP adresi olmayan şirketler ise tebligat alamayacak.  Bu gelişmeler paralelinde kendisine bağlı olan medya kuruluşlarına tebligatların elektronik posta yoluyla yapılacağını belirten RTÜK, “Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların herhangi bir hak kaybına uğramaması için, 19 Ocak 2014 tarihine kadar elektronik tebligat adreslerini Üst Kurul’a bildirmeleri zorunludur” uyarısında bulundu.

Anonim ve limited şirketler için zorunlu hale getirilen KEP sistemiyle ilgili en fazla sorunun ceza konusunda geldiğine değinen TNB KEP Genel Müdürü Kürşat Güney ”Her yeni uygulama hayata geçirilirken bir uyum süreci gerektirir. KEP adresi zorunlu ancak bir para cezası şu aşamada söz konusu değil. Yakın zamanda KEP adresi olmayan şirketler tebligat alamayacak. Devlet, göndereceği son kağıt tebligatlarda da e-tebligata uygun bir KEP adresi temin edilmesi için uyarıda bulunacak. Çoğu zaman uygulamanın dışında kalmak, bazı süreçlerden mahrum bırakılmak en iyi ceza yöntemi olur. Tebligat almak için KEP hesabı sahibi olunması zorunluluğu da buna en iyi örnektir” dedi.

KEP ile Neler Yapılabilecek?

Elektronik tebligat alabilecek,

İlişki içinde olunan bir kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek,

Göndereceğiniz e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek,

Göndereceğiniz e-postanın ekli dosyaları ile birlikte içerik bütünlüğü sağlanacak,

KEP ile göndereceğiniz önemli bir e-posta, gönderdiğiniz kişi veya kuruluş tarafından almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek,

KEP ile yapacağınız bildirim yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.