RTUK: Çalık’ın yapısında eksik var

RTÜK bugün Sabah-ATV’nin Çalık grubuna satışı konusunda olağanüstü bir toplantı...

24.01.2008 - 09:14 | MediaCat

RTÜK bugün Sabah-ATV’nin Çalık grubuna satışı konusunda olağanüstü bir toplantı yapacak. Dosyadaki eksik evrakların tamamlanması durumunda atv-Sabah ihalesi için karar verilecek. Turkuaz grubunun şirket yapısında eksiklik görülürse, toplantı 29 Ocak Salı gününe ertelenecek.

ATV ve Sabah’ın Çalık grubuna satışı konusunda son viraja girildi. RTÜK’den de onay çıktığı taktirde, Sabah-ATV, yeni sahiplerine kavuşacak. RTÜK bugün, bu ihaleyi görüşmek üzere olağanüstü toplanıyor. Dosyadaki eksik evrakların tamamlanması durumunda, ATV- Sabah ihalesi için karar verilecek. Daha önce Turkuaz grubuna ilişkin şirket yapısı konusundaki evraklarda eksiklik görülmüş ve bu belgelerin tamamlanması istenmişti.

Bugün yapılacak olağanüstü toplantıda dosyalarda yine eksiklik saptanırsa, görüşme 29 Ocak Salı gününe ertelenecek. Bu arada RTÜK üyelerinden birinin hastalığı nedeniyle tedavi altında olduğu ve bu üyenin de toplantıda hazır bulunması amacıyla nihai karar toplantısının ertelenebileceği belirtiliyor.


ÇALIK’IN YAPISINDA EKSİK VAR
ATV-Sabah ihalesi konusunda RTÜK geçen hafta bir ön değerlendirme toplantısı yaptı. Bu toplantıda 1.1 milyar dolar ile ihaleyi kazanan Çalık-Turkuaz grubunun şirket yapısına ilişkin evraklar incelendi ve eksiklik görüldü. Çalık gurubunun hem Türkiye’de hem de Arnavutluk’da, finans konusunda yatırımlarının bulunması, RTÜK’teki bazı üyelerin tereddütüne yol açmıştı. RTÜK yasası, finans alanında faaliyet gösteren şirketlerin, Radyo ve TV sahibi olamayacağını öngörüyor.

RTÜK Rekabet Kurulu’nun ihaleyi onaylamasının ardından TMSF’ye bir yazı yazarak, Sabah-ATV için, 1.1 milyar dolar vermeyi taahhüt eden Çalık-Turkuvaz Gurubuna ilişkin bilgi istendi. Bu dosya RTÜK’e ulaştı ancak evraklarda eksiklikler görüldü. RTÜK özellikle Turkuaz grubunun sermaye yapısı ve yöneticilerinin Çalık grubu ile bankacılık konularında ilişkisi olup olmadığını inceliyor.


İHALE ONAYLANACAK MI?

RTÜK’ün 9 üyesi, bu konuya göre karar verecek. RTÜK yasasının 29’uncu maddesi, ‘’ Üretim, yatırım, ihracat, ithalat, pazarlama ve finansal kurum ve kuruluşları, özel radyo ve televizyon kuruluşu kuramaz ve bunlara ortak olamazlar’’ hükmünü öngörüyor.


BKT VE ÇALIKBANK

Çalık Grubunun ise finans konusunda hem Türkiye’de hem de yurt dışında faaliyetleri var. Çalık Grubu, geçtiğimiz yıl Arnavutluk’un en büyük ikinci bankası Banka Kombetare Tregtare’nin (BKT) yüzde 60’ını satın aldı. BKT, Arnavutluk’ta yüzde 15,5 pazar payına sahip ve 36 şubesi ile ülkenin en büyük ikinci bankası konumunda. 60 milyon dolar öz kaynağı bulunan bankanın mevduat hacmi de 986 milyon doları buluyor. BKT’nin hisse dağılımı ise Çalık-Şeker Konsorsiyumu (Çalık Holding, Çalıkbank, Şekerbank yüzde 60), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) yüzde 20 ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yüzde 20 biçiminde…

Çalık Grubu, 1999 yılında kurulan Çalıkbank’ın da sahibi. Çalıkbank yönetiminde Ahmet Çalık ve 4 üye bulunuyor. Başbakan Erdoğan’ın damadının üst düzey yönetici olarak çalıştığı Çalık Grubu, 2.5 milyar doları aşan aktif büyüklüğe sahip. Grup, 14 bin kişiye istihdam sağlıyor. Grubun toplam satışları, 2006 yılında 1 milyar doların üzerinde gerçekleşirken, yurtiçi satışlar 300.7 milyon dolar, grup şirketlerinin 2006 yılı toplam ürün ve hizmet ihracatları 728.2 milyon dolara ulaştı. 2006 yılında 221.1 milyon dolar brüt kar elde eden ve ortalama özkaynak karlılığı 2006 yılı faaliyet dönemi için yüzde 12 olan Çalık Holding ve iştiraklerinin toplam yatırımları, 2006 yılının sonunda 61.2 milyon dolara ulaştı.


110 MİLYON DOLARLIK TEMİNAT

Öte yandan özel TV’lerdeki yabancı ortak payını yüzde 50’ye yükselten yasa tasarısı da hazırlandı. Tasarı kanunlaştığı taktirde, Çalık-Turkuvaz grubu, Sabah ATV’nin yüzde 50’si için yabancı ortak bulabilecek. Ancak Çalık grubu 1.1 milyar doları temin edemediği taktirde, 110 milyon dolarlık teminatı da yanacak. RTÜK’ün ihaleye onay vermemesi durumunda ise, 110 milyon dolar Çalık grubuna geri ödenecek. Sabah ve ATV’nin satışına uzanan süreç 2000 yılında Etibank’a el konulmasıyla başlamıştı.

Şirketler önce Ciner Grubu’na kiralanmış, ardından 2005 yılında bütünlük halinde satılmıştı. Ancak Nisan 2007’de Turgay Ciner ile Dinç Bilgin arasında gizli bir anlaşma imzalandığı iddiası üzerine TMSF, Sabah ve ATV’nin de yer aldığı Merkez Medya Grubu’na yeniden el koymuştu. Satışa çıkarılan medya kuruluşları için katılımcılardan gelen talep doğrultusunda ihale tarihi bir kez ertelenmişti. Sabah-ATV için Çalık Holding Turkuvaz AŞ ile, İpek-Sancak-RTL konsorsiyumu ile Nurol-Carlyle konsorsiyumu ön yeterlilik belgesi almıştı. Ancak 5 Aralık’taki ihaleye sadece Çalık Holding girmiş ve 1,1 milyar dolarlık muhammen bedeli teklif olarak sunmuştu.

Kaynak: www.gazeteport.com