RTÜK’ün eski başkanı konuştu

Eski RTÜK Başkanı Karaca, ‘Mevcut reyting sistemi adil değil.

02.01.2008 - 15:53 | MediaCat

Eski RTÜK Başkanı Karaca, ‘Mevcut reyting sistemi adil değil. Kim bu sistem adildir derse, hodri meydan tartışalım’ dedi.

Eski Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Fatih Karaca, görevini bıraktıktan 2.5 yıl sonra sessizliğini bozdu ve reyting sistemiyle ilgili sert eleştirilerde bulundu. İzlenme ölçümlerini tartışmaya açan Karaca, 2007’de 3 milyar doları bulan reklam pastasının sadece 2 bin denek üzerinden paylaştırılmasını yanlış bulduğunu söyledi.


‘Bazılarının işine geliyor’

Habertürk’te konuşan eski RTÜK Başkanı, ‘Büyük kanallar mevcut sistemi koruyorlar, çünkü onların işine geliyor. Bu sisteme karşı çıkan kanallar var, ancak onlar da 4 büyük kanalın izlenirliğine yaklaştıklarında, onlar da mevcut reyting sistemini korur hale geliyorlar’ dedi.

Karaca, RTÜK başkanıyken değiştirmeye çalıştığı sistemin medya pazarı için adaletsizlikler getirdiğini söyledi ve ekledi: ‘Mevcut reyting sistemi adil değil, ben bunu eski RTÜK Başkanı olarak söylüyorum. Kim bu sistem adildir derse, hodri meydan tartışalım. Ben kamu görevim bittikten sonra artık kral çıplak diyebiliyorum. Mevcut sistemde 2 bin kişinin evine makine konuyor. Milyonlarca doların döndüğü bir pazarda reklam ayarlamalarının 2 bin kişiye dayandırılması ne kadan sağlıklı bir ölçüm verir. Ben RTÜK başkanıyken bunu değiştirmek için uğraştım ama olmadı.’


‘Reyting ölçümleri verilmedi’

Karaca, RTÜK başkanlığı yaptığı dönemde, AGB’den televizyonların izlenme oranlarını talep ettiğini, ancak bunların kendisine verilmediğini söyledi. Karaca, RTÜK’te izlenme oranlarını ancak televizyon kanallarından temin edebildiklerini belirtti.

Kaynak: Star

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.