RTÜK’ten siyasi partilere reklam izni

Televizyon Üst Kurulu Başkanı Davut Dursun Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde katıldığı etkinlikte siyasi partilerin görsel reklam yapabileceklerine ilişkin bir düzenleme yapıldığını söyledi.

26.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Televizyon Üst Kurulu Başkanı Davut Dursun Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde katıldığı etkinlikte siyasi partilerin görsel reklam yapabileceklerine ilişkin bir düzenleme yapıldığını söyledi. Dursun bunun eşitlik ilkesini bozacağını düşünmediğini ayrıca partilerin eşit oranda reklam yapmaları gibi bir düzenlemeye gidilebilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Bir soru üzerine Dursun, siyasi partilerin yazılı medyada reklam yapabildiklerini görsel medyada ise Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) izni olmadığını söyleyerek, "Biz yasaya siyasi partilerin de (görsel) reklam yapabileceklerine ilişkin bir düzenleme yaptık. Bu düzenleme çerçevesinde YSK seçim dönemlerinde bunların nasıl reklam yapacaklarına ilişkin birtakım düzenlemeler yapabilir. Bunun eşitlik ilkesini bozacağını düşünmüyoruz." dedi. Dursun ayrıca, partilerin eşit oranda reklam yapmaları gibi bir düzenlemeye gidilebilmesinin mümkün olmadığını da belirtti.

DHA