RTÜK’ten seçim seminerleri

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yerel radyo ve televizyon kuruluşlarının yöneticilerine ve çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen, seçim dönemi yayınlarına ve propaganda yasaklarına ilişkin eğitim toplantılarının üçüncüsü Trabzon’da gerçekleştirildi.

21.06.2007 - 16:03 | MediaCat

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yerel radyo ve televizyon kuruluşlarının yöneticilerine ve çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen, seçim dönemi yayınlarına ve propaganda yasaklarına ilişkin eğitim toplantılarının üçüncüsü Trabzon’da gerçekleştirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Av. Mehmet Dadak seminerin açılışında yaptığı konuşmada ”Medya, Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar Arasında Fark Gözetmeksizin, Eşit Davranarak Yayın Yapmalıdır” dedi ve seçimlerde hem medyanın hem de Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun birlikte sınav vereceğini belirterek, ”Bakalım hangimiz daha başarılı olacağız. Bunun notunu da yasa ile Yüksek Seçim Kurulu veriyor” dedi.

Bireyin ve toplumun özgürlüğünün esas olduğunu, ancak özgürlüğün olduğu yerde de sorumluluk olması gerektiğini belirten Dadak, ”Sorumlu yayıncılar ve bizler de Yüksek Seçim Kurulu ve yasaların emrettiği şekilde seçime birlikte giriyoruz. Umuyorum bu seçimi başarıyla bir şölen, tören havasında geçiririz” şeklinde konuştu.

Medyanın siyasi partiler ve bağımsız adaylar arasında fark gözetmeksizin, eşit davranarak yayın yapması gerektiğine dikkati çeken Dadak, şunları söyledi: ”Bu kuralı ihlal etmemek için, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak eğitim seminerleri düzenleyerek, üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Türk yayın hayatının önünü açmak, AB’ye üye ülkeler düzeyinde yayın yapabilir konuma getirmek amacıyla düzenleme görevine ısrarla devam etmektedir. Türkiye’de 23 ulusal, 16 bölgesel ve 213 yerel televizyon, 40 ulusal, 102 bölgesel ve 980 yerel radyo olmak üzere bin 374 civarında yayan yapan kuruluş var. Bu kuruluşların varlığı, gündemimizde çok yönlü olarak tartışılmaktadır. Bu kadar yoğun bir medya Türkiye için çok. Türkiye ekonomisinin bunu reklamlardan karşılaması mümkün değil.”

Yerel medyaya inandığını ve güvendiğini belirten Av. Mehmet Dadak, şöyle devam etti:
”Bizim yasalardan kaynaklanan sizlerin ise maddi, teknik, yönetim gibi birçok sorunuz bulunuyor. Yerel medya yaygın medyadan daha yurtseverdir, demokrasinin gelişmesinde, yerel sorunların çözülmesinde daha öndedir. Yerel medya, demokrasilerin vazgeçilmez unsurları ve medyanın temel taşlarıdır. Bu nedenle yerel medyayı büyütmek, geliştirmek gerekir.”

Açılış konuşmalarının ardından yerel ve bölgesel yayın yapan kuruluşların yetkililerine ve çalışanlarına, seçim yasakları, ihlal durumunda yapılacaklar ve uyulması gereken kurallar konusunda bilgi verildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.