MediaCat

RTÜK’ten jenerik reklamlarına yasak

23 Şubat 2007 tarihinde gerçekleştirilen RTÜK toplantısında, televizyon kanallarının reklam yayınları ile alınan kararlar açıklandı. Kararlarda en çok dikkat çeken noktalardan biri,

RTÜK’ten jenerik reklamlarına yasak

23 Şubat 2007 tarihinde gerçekleştirilen RTÜK toplantısında, televizyon kanallarının reklam yayınları ile alınan kararlar açıklandı. Kararlarda en çok dikkat çeken noktalardan biri, reklam kuşaklarında ve sonlarında yayınlanan reklamların yasaklanması oldu.

RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın 1 Mart 2007 Perşembe günü yapacağı kurul toplantısında diğer üyeler ile paylaşacağı kararlar onaylanırsa, 1 Mart 2007 tarihi itibarı ile uygulamaya geçilecek.

Toplantıda alınan kararlar şöyle:

– Program içi reklam kuşakları eskisi gibi 20 dakika ara ile yayınlanacak. Program içi son reklam kuşağı ve programın bitişi arasında en az 5 dakika program akacak.

– 12 dakikadan kısa programlarda ön reklam açılmayacak. (Ana haber bülteni sonrasındaki reklam ve tanıtım yoğunluğunu gidermek için bazı kuşaklar -hava durumu ve spor önü- kaldırılacak.)

– Ancak program içlerinde yayınlanabilen sanal reklamlar da bant reklamlar gibi 10 dakika ara ile yayınlanacak (eski 2,5 dakika aralık yerine 5 dakika ara ile yayınlanabilecek). Ekranda kalma süresi 8 sn olacak, ekran köşelerinde %10’unu kaplayacak şekilde yayınlanabilecek. Ekran merkezinde sanal uygulaması olmayacak.

– Reklamlar jenerikle başlayıp, jenerik ile bitecek. Bunun dışında reklam amaçlı bir uygulama olmayacak.

– 1 Mart-30 Haziran 2007 tarihleri arasında program içi-arası tüm reklam kuşakları 8 dakika olarak yayınlanacak. 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren tüm kuşaklar 7 dakikaya çekilecek.

– Reklam yayınlarının 1 saatin %20’sini geçmemesi kuralı 01 Ocak 2010 tarihinde uygulanmaya başlanacak.

– Maç yayınlarında sanal ve bant yayınlara mümkün olduğu kadar dikkat edilecek. Haziran 2007den itibaren sanal ve bant reklam yayın frekansı 2.5 dakikada bir olarak uygulanacak. Spor müsabakaları reklam yayınları ile ilgili olarak ayrıca bir çalışma hazırlanacak.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.