RTÜK’e manevi tazminat davası

Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT), bağış toplama spotunun yayımlanmasına "hiçbir gerekçe gösterilmeden 14 aydır izin verilmemesi" dolayısıyla zarara uğradığı gerekçesiyle RTÜK hakkında 200 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

16.07.2007 - 17:00 | MediaCat

Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT), bağış toplama spotunun yayımlanmasına “hiçbir gerekçe gösterilmeden 14 aydır izin verilmemesi” dolayısıyla zarara uğradığı gerekçesiyle RTÜK hakkında 200 bin YTL’lik tazminat davası açtı.

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki, Mart 2006’da derneğin 10. yılı kutlamalarında başlatmak istedikleri bağış kampanyası için hazırladıkları 45 saniyelik bağış toplama kamu spotunun Türk televizyonlarında yayınlanmasına, RTÜK tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeksizin 14 aydır izin verilmediğini savundu. 14 ay devam eden mahkeme süreçleri sonunda, “Ankara 5. İdare Mahkemesinin 14 Şubat 2007’de, RTÜK’ün, AKUT’un kamu spotunun yayınlanmasına izin vermemesinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığı şeklinde karar verdiğini” belirten Mahruki şöyle konuştu:

“RTÜK yöneticilerinin tüm rica ve uyarılarımıza rağmen anlaşılmaz bir sebeple kararlarında ısrarcı olmaları ve derneğin kamu spotuna tam 14 ay boyunca Türk televizyonlarının kapatılmış olması nedeniyle uğradığımız zararı, RTÜK’ten tazmin etmekten başka çaremiz kalmamıştır. Bu nedenle 8 Haziran 2007’de Ankara 5. İdare Mahkemesinde RTÜK’e 200 bin YTL’lik tazminat davası açmış bulunmaktayız.”

Kamu ve özel sektörün, ancak üçüncü sektör adı verilen STK’lar da dahil olmak üzere hep birlikte uyum ve işbirliği içerisinde hareket etmeleri durumunda ülkenin daha çağdaş, daha şeffaf, daha demokratik ve sonuçta daha dengeli bir yapıya kavuşacağını ifade eden Mahruki, bu üç bacaktan birinin kırılması durumunda toplumun zarar göreceğini kaydetti.

Mahruki, daha önce benzeri bir örneği yaşanmamış bu durumu kamuoyuyla paylaşmayı, kamu yararına çalışan bir STK oldukları için bir sorumluluk olarak değerlendirdiklerini vurgulayarak, “TV kanallarının değerli yöneticilerinin de AKUT’a karşı yapılan bu hukuk dışı uygulamanın telafisi konusunda yardımcı olmalarını ve 14 aydır yayınlanamayan kamu spotumuzun yayınlanması konusunda destek vermelerini rica ediyoruz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.