MediaCat

Roomba evinizin planını satmaya hazırlanıyor

Robot süpürgeler yeni reklam fırsatları doğurabilir.

Roomba evinizin planını satmaya hazırlanıyor

Roomba denildiği zaman akıllara gelen ilk şey, siz otururken evinizi temizleyen minik bir robot süpürge olduğudur. Roomba’yı tehdit olarak algılayan ise olsa olsa sevimli dostlarımız kediler ya da köpekler olabilir. Fakat son birkaç yıldır bu robot süpürgeler daha verimli çalışabilmek adına evinizin planını da çıkarıyorlar. Şimdilerde ise robot süpürgelerden elde edilen ev planı bilgilerinin cihaz üreticilerine satılması gündemde. Yani, evinizdeki minik robotlar birer küçük ajana dönüşüyor diyebiliriz.

Elde edilen plan bilgileri sayesinde robot süpürgeler zeminin şeklini, hangi alanların daha fazla temizliğe ihtiyacı olduğunu ya da evinizi ne sıklıkla temizlediğini bilebiliyor. Toplanan bu bilgiler ise yeni bir iş stratejisin temsilcisi olabilir.

Örneğin, akıllı hoparlörü Echo’u geliştirmek isteyen Amazon gibi bir şirket açısından Roomba’nın toplayacağı bilgiler bir hayli yardımcı olabilir. Söz konusu cihazlar, uzamsal verilerin toplanması ile odanın akustiğinden faydalanarak daha verimli bir ses performansı sergileyebilir. Eğer geniş ve eşyasız bir odaya sahipseniz de bir mobilya reklamı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Lazer ve kamera sensörleri, evinizin aydınlatma ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak sıralayabilir.

Roomba’nın elde edeceği verileri Amazon’a satabileceği ortada. Fakat Apple’ın da Siri hoparlörlerini devreye sokacağını unutmamak gerek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.