Robot muydu o, yalnızlığım mıydı yoksa?

Yapay zeka ve yalnızlık üzerine bir film.

12.10.2016 - 10:30 | Arzu Nilay Kocasu

1833 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren katolik dernek Société de Saint-Vincent-de-Paul’ün (SSVP) Fransa ve Japonya’dan 650 kişilik bir örneklemle gerçekleştirdiği araştırmaya göre Japonların yüzde 88’i, Fransızların ise yüzde 60’ı robotların gündelik işlerin yerine getirilmesinde faydalı birer yardımcı olabileceği görüşünde.

Bununla birlikte, tüm örneklemin yüzde 62’si bu yardımcıların yalnızlığa çare olmadığına inanıyor.

Bilim kurgudan gerçekliğe uzun bir yolculuğun ön koltuğunda oturan ve insanlığın fetişlerinden biri olduğuna artık pek de şüphe olmayan yapay zekanın farklı alanlarda kullanımına dair pek çok teori ve yenilikçi fikir ortaya atılıyor nicedir. Bunlardan biri de, elbette, bir hemşire ve bir yoldaş olarak robotların, bugünün ilişki kurmaya vakti olmayan insanına bir başına geçireceği kimsesiz günlerinde layıkıyla eşlik edip edemeyeceği.

Fransa’da her sekiz kişiden birinin (yaklaşık beş milyon kişinin) mustarip olduğu yalnızlıkla savaşmak için robotlar yerine “gerçek” ve gönüllü insanlara ihtiyaç olduğunu söyleyen SSVP yapay zekanın yalnızlığa çare olmayacağını anlattığı ve tüm “insanları” refakatçilik için gönüllü olmaya çağırdığı bir film hazırladı.

2014 yapımı animasyon Big Hero 6’in robot hemşiresi Baymax’i andıran BEN’in (Bionicallay Engineered Nursing), ona eşlik ettiği yaşlı Claudine ile ilişkisinin anlatıldığı beş dakikalık filmde SSVP şöyle diyor: Bugün, refakatçi robotlar yalnıztan mustarip insanlara eşlik etmek üzere tanıtıldı. Société de Saint-Vincent-de-Paul’de biz, sadece insanların yalnızlıkla sürdürülen savaşı kazanmaya yardımcı olabileceklerini düşünüyoruz.

KÜNYE

  • Reklamveren: Société de Saint-Vincent-de-Paul
  • Reklam Ajansı: CLM BBDO
  • Yönetmen: David Wilson
Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.