“Reyting korkusu tetikliyor”

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahit Akman, "Televizyonda yorum

04.01.2008 - 16:35 | MediaCat

TSYD’nin düzenlediği Geleneksel Eğitim Seminerinin ikinci gününde konuşan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahit Akman, “Televizyonda yorum yapılırken, sonuçları dikkate alınarak konuşulmalı” dedi.

Zahit Akman, yorumların milyonlara ulaştığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Sonuçları dikkate alınarak yorum yapılmalı. Tribünler, futbolun konuşulduğu yerlerden çok arenalara döndü. Bu gidişat, futbolu sevilmekten çıkaracaktı. Reyting amaçlı programlara gözyumuluyor. Bu son derece rahatsız edici bir durum. Yöneticilerle, bazı toplantılar yaparak bunların çözümünü aradık. Bazı televizyonlar maç görüntülerini yayınlayamadıkları için spor birimlerini küçültüyor. Görüntü olmayınca, çok acımasız yorumlar ortaya çıkabiliyor. Televizyon yayınları kamuya yöneliktir ve her yayında kamunun yararı düşünülmelidir. Elbirliğiyle çözüm bulamazsak, artık şiddetten çok şiddetin kötü sonuçlarını tartışır hale geliriz. Ben şahsen kızlarımı alarak maçlara gitmeye çekiniyorum. Tribünlerdeki görüntüler, yaklaşımlar, ailelerin seyir zevkini ortadan kaldırıyor. Ülkemizde uyuşturucu kullanımı giderek artıyor. Uyuşturucudan kurtulmanın yolu bilgilendirme ve spordan geçiyor. Bunda da en etkili iletişim televizyondur. Yapılması gereken neyse yapmaya hazırız”


Gökçe, “Reyting korkusu tetikliyor”

TSYD eski başkanlarından gazeteci Atilla Gökçe, “Etik anlayışımız, uygulamamız, yanlışlarımız” konulu oturumda yaptığı konuşmada, etik davranışların önemine dikkati çekerek, “Özgürseniz, hayatta daha etik davranabilirsiniz, ama medyada reyting korkusu, reklam pastası gibi nedenlerden dolayı pek özgür ve etik davranılamıyor” konusuna dikkat çekti.


Arıkan, “Şov yönünün ön planda olması gerekiyor”

TRT Spor Spikeri Erdoğan Arıkan, futbolun hayatın bir rengi olduğunu ve bunu en iyi şekilde yansıtmak zorunda olduklarını ifade ederek, işin biraz da şov yönünün ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi.


Hakan Can, “Fair-Play’e uygun olmalı”

Fanatik Gazetesi Yayın Danışmanı Hakan Can ise sporu yönetenlerin fair-play ruhuna uygun yaşamaları gerektiğini vurgulayarak, “Medya, her ülkede 4. büyük güçtür. Biz özeleştiri yapıyoruz. Yöneticilerden çok sporculara dayalı haber yapmalıyız. Herkes de bunu yapmalıdır. Bence sistem tepeden tırnağa değişmelidir. Kulüp yöneticileri, yapılan her haberi yalanlamak yerine, emeklerimize saygı göstermelidir” diye konuştu.

LİG TV Genel Müdürü Şansal Büyüka, futbolun marka değerini kaybettiğini, maçların hemen hemen hepsinin boş tribünlere karşı oynandığını belirterek, şunları söyledi: “Reklam kuşağıyla aynı reytinge sahip futbol programları var. Yayıncılar olarak, yarınlar adına özellikle futbol adına yeni bir rota çizmek zorundayız.

Bindiğimiz dalı kestik ve tepetaklak aşağı düştük. Bugüne kadar hep kötüye prim verdik. Kötüye verdiğimiz primi, iyiden saklıyoruz. Bu işi yeniden değerlendirerek gündeme getirmek zorundayız. Sessiz çoğunluk artık tepki koyuyor.Taraflı yazarlık ve yorumculuk anlayışına şiddetle karşıyım. Eğer dünyada futbol varsa hakem eleştirisi de olacak. Bizde de olmalı, ancak herkes her türlü başarısız sonucu hakeme endekslemeye başladı. Kendi oyuncusunun hatalarını görmezden gelerek sonucu hakeme bağlamak futbolun gerçekleriyle örtüşmüyor.” Büyüka bundan böyle maraton progmında hakemlere yönelik yönetici açıklamalarına yer verilmeyeceğini açıkladı.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.