Resesyondan çıkışa Asya ülkeleri öncülük ediyor

Toparlanmanın yavaş olması beklense de ikinci çeyrekte Japonya, Singapur, Hong Kong, Tayvan, Tayland ve Yeni Zelanda resesyondan çıktı...

28.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Toparlanmanın yavaş olması beklense de ikinci çeyrekte Japonya, Singapur, Hong Kong, Tayvan, Tayland ve Yeni Zelanda resesyondan çıktı. Güney Kore ekonomisi, 3’üncü çeyrekte son 7.5 yılın en hızlı büyümesini kaydederken, Singapur biomedikal üretim ve inşaat sektörü sayesinde son 6 yılın en hızlı büyümesini yaşadı. Hong Kong 2’inci çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 3.3 büyüdü. Tayland 11 yıldan bu yana karşılaştığı en kötü resesyondan çıktı.
Tayvan ekonomisi bir yıldan fazla bir süredir ilk kez büyüdü. Japonya ekonomisi yüzde 0.6 büyüme kaydetti. Avrupa’da ise Almanya ekonomisi yüzde 0.3 büyüyerek resesyondan çıkarken, aynı dönemde İsveç ekonomisi 0.2, Fransa ekonomisi 0.3 büyüyerek 4 çeyrek süren daralmanın ardından resesyondan çıktı. Rusya ekonomisi resesyondan üçüncü çeyrekte çıkabilirken, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi Brezilya, iki çeyrek üst üste yaşadığı küçülmenin ardından 2. çeyrekte beklentilerin üzerinde  yüzde 1.9 büyüyerek resesyondan çıktı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr