MediaCat

Reklamverenlerin Twitter’da çocuk istismarı endişesi

Onlarca reklamveren, çocuk istismarına yönelik paylaşımlarda bulunan hesaplarla yan yana görüntülendikleri gerekçesiyle platformdaki reklamlarını durdurdu.

Reklamverenlerin Twitter’da çocuk istismarı endişesi

Dyson, Mazda, Ecolab, Walt Disney, NBCUniversal, The Coca-Cola Company de dahil olmak üzere 30 civarı reklamveren, reklamlarının çocuk istismarına yönelik tweet’lerin yanında yer aldığı gerekçesiyle Twitter’daki reklamlarını durdurdu.

Reuters’ta yer alan Shelia Dang ve Kaite Paul imzalı habere göre, söz konusu markalar, siber güvenlik oluşumu Ghost Data’nın internette çocuk istismarı üzerine gerçekleştirdiği yeni bir araştırmada tespit edilen şüpheli hesapların profil sayfalarında görüntüleniyor. Araştırmayı mercek altına alan Reuters’ın bulgularına göre, çocuk istismarı içeren paylaşımlar yapan hesapların paylaştığı “tecavüz” ve “ergen” ile ilişkili anahtar sözcükler barındıran kimi tweet’ler, kurumsal reklamverenlerin sponsorlu tweet’leriyle birlikte yer alıyor.

Örneğin ayakkabı ve aksesuar markası Cole Haan, kullanıcının çocuk/ergen içeriği takas ettiğini beyan ettiği bir tweet’in yanında görünüyor. Bir diğer örnekte ise bir kullanıcının genç kız içerikleri aradığına dair paylaşımının hemen ardından Teksas hastanelerinden Scottish Rite Çocuk Hastanesi’nin sponsorlu tweet’i geliyor.

Twitter adına açıklamada bulunan Celeste Carswell, Twitter’ın çocukların cinsel istismarına sıfır tolerans gösterdiğini, çocukların güvenliğine yönelik faaliyetlerin artırıldığını, durumun bir daha yaşanmamasına yönelik soruşturma ve atılacak yeni adımlar ekseninde reklamveren ve iş ortaklarıyla yakın çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Ghost Data’nın araştırmasında, bu ay 20 günlük zaman diliminde çocuk istismarı içeren materyal paylaşımı ya da talebinde bulunan 500 hesabın tespit edildiği görünüyor. Bulguları Reuters ile paylaşan siber güvenlik oluşumuna göre Twitter, çalışmanın yürütüldüğü dönem boyunca, saptanan hesapların yüzde 70’ten fazlasını silmede başarısız oldu.

Reuters geçtiğimiz hafta bu hesaplardan 20 tanesini Twitter ile paylaştığında ise sosyal medya platformu 300 ilave hesabı daha sildi ancak ertesi gün 100’ü aşkın hesap platformda yer almaya devam etti. Carswell’in açıkladığı üzere, hafta başında Reuters’in 500 hesaptan oluşan tüm listeyi paylaşmasının ardından tüm hesaplar mercek altına alındı ve kural ihlali nedeniyle silindi. Ardından Twitter reklamverenlere bir e-mail göndererek, kimi reklamların çocuk istismarı paylaşımında bulunan profillerle görüntülendiğinin tespit edildiği bilgisini paylaştı.

Twitter geçtiğimiz yıl çocuk istismarı içeren paylaşımlar gerçekleştirdikleri nedeniyle 1 milyonu aşkın hesabı silmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.