Reklamların yüzde kırkı 3G’ye ayrıldı

GSM sektöründe numara taşınabilirliğinin ardından kızışan rekabet, 3G teknolojisinin hayata geçmesiyle daha alevlendi. Pazardan en büyük payı almak isteyen...

17.12.2009 - 00:00 | MediaCat

GSM sektöründe numara taşınabilirliğinin ardından kızışan rekabet, 3G teknolojisinin hayata geçmesiyle daha alevlendi. Pazardan en büyük payı almak isteyen operatörlerin kimisi iletişim stratejilerinin temeline teknoloji güçlerini yerleştirirken, kimisi kampanyaların ve tarifelerinin avantajlarını, kimisi ise sosyal sorumluluk ve sponsorluklarıyla, kurumsal yapısını öne çıkardı.

MTM’nin, reytingi yüksek 12 TV kanalında, yılın on ayını kapsayan reklam ölçüm sonuçlarına göre, üç GSM operatörü tarafından 145 bin 135 reklam spotu yayımlandı. Önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 41 oranında artış gösteren sektör reklamları, 1039 saat boyunca tüketiciyle buluştu. En çok reklam veren sektörlerden biri olan GSM operatörlerinin tüm reklam pastası içindeki oranı ise yüzde 7 oldu.

Reklamların yüzde kırkı 3G’ye ayrıldı

Medya Takip Merkezi’nin, GSM operatörlerinin reklam içeriklerini de incelediği araştırma raporuna göre, on aylık süreçte ekranlardan izleyicilere seslenen reklamların yüzde 40’ı, 3G teknolojisinin tanıtımı ve sunduğu avantajları anlattı. Reklamların yüzde 39’unda çeşitli kampanya ve tarifelerin duyurusu yapılırken, yüzde 11’lik dilim ise kurumsal tanıtım ve prestij reklamlarına ayrıldı.

Rapora göre, reklamlarında farklı konuya en fazla yer veren marka, Turkcell oldu. Recep İvedik, Sarp Apak gibi ekranların eğlenceli yüzlerini reklam filmlerinde kullanan Turkcell, tüm GSM operatörleri arasında, 3G teknolojisine en fazla reklam yatırımı yapan markaydı. Reklamlarının yüzde 53’ünde 3G teknolojisini ve bu teknolojiyle sunduğu avantajları anlatan markanın reklamlarının, yüzde 39’luk dilimi ise çeşitli kampanya, tarife ve kurumsal/imaj reklamlarına ayrıldı.

Önceki yıllara oranla iletişim çalışmalarında önemli bir artış yaşanan Vodafone, numara taşımaya yaptığı reklam yatırımlarıyla dikkat çekici bir fark yarattı. Şafak Sezer’in rol aldığı reklam filmleriyle numara taşımaya vurgu yapan Vodafone, toplam 7 bin 332 kez numara taşıma reklamıyla ekranlarda boy gösterdi. Bu reklamların ekranda kalma süresi ise 46 saate yakındı. Vodafone, aynı zamanda Turkcell’den sonra en fazla 3G reklamı yayınlayan firmaydı.

Aynı araştırmanın sonuçlarına göre Avea, en çok reklamı avantajlı kampanyalarına ve tarifelerine ayırdı. Reklamlarında iki ünlü yüzü bir araya getiren Avea, kampanya/tarifelerinin tanıtımı için Ozan Güven ve Melis Birkan ikilisiyle çalıştı.

Basında haberine en çok yer verilen marka: Turkcell

Reklam çalışmalarını basın yansımalarıyla destekleyen GSM operatörleri, TV ekranlarındaki kıyasıya rekabetlerini, PR ayağında da sürdürdüler.  MTM’nin, 1.600’ü aşkın gazete ve dergide, ilgili her haberi tek tek inceleyerek hazırladığı analiz raporuna göre, yılın ilk 10 ayında, basın yansımalarıyla en fazla dikkat çeken marka, Turkcell oldu. 3G teknolojisine ilişkin açıklamaları, sponsorluk ve sosyal sorumluluk projeleriyle ilgi odağı olan Turkcell, toplam 10 bin 826 haber ve yazıya konu edildi. Reklam bütçesinin en büyük dilimini 3G teknolojisine ayıran Turkcell; basında da en çok 3G’ye ilişkin açıklamaları ve haberleriyle yer buldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.