Reklamcılığın karanlık yüzleri

Birleşik Krallık menşeli ajanstan, sektörün vedalaşması gereken sekiz reklamcı arketipi.

30.07.2019 - 17:16 | Arzu Nilay Kocasu

B2B markaların sosyal medya kullanmamaları gerektiğini düşünen “The Dinosaur”, en ufak bir metin için dahi altı haftaya ihtiyaç duyan “Beard Stroker”, yaptığı sunumlarda markayı sektörün her cümleye uyan kilit kelimeleriyle boğan “The Jargonnator”… Bunlar, reklam dünyasının sekiz karanlık personasından bazıları.

Birleşik Krallık menşeli reklam ajansı Giants & Titans’ın kurucuları Paul Brookes, Dave Reed ve Gray Dudek’in ajans ve marka tarafındaki 20 yıllık tecrübelerinden hareketle hayat bulan Karanlık Sanatlar (Dark Arts) projesi, artık reklam ajanslarında barınmaması gereken sekiz reklamcı arketipini tanıtıyor.

“Markasının her ihtiyacını karşılamaya çalışan kıdemli bir pozisyondaysanız, hızınıza ayak uydurabilecek ve güvenebileceğiniz bir ajansa ihtiyaç duyarsınız. Eğer [ajans tarafında] işin başında Karanlık Sanatlar ifa eden insanlar varsa, pazarlama stratejisi ne kadar zekice tasarlanmış olursa olsun, ilişkinizin başarısız olmaya mahkûm olduğunu söylüyoruz” diyor Gray Dudek:

“Karanlık Sanatlar’ı bu özelliklere dikkat çekmek için yarattık. Pazarlama profesyoneli olarak yolunuz Karanlık Sanatlar’da profilini çizdiğimiz kişilik özelliklerine sahip insanlarla kesişirse, yolunuzu değiştirin.”

Dileyenler, Giants & Titans’ın projesine ve proje kapsamında hazırlanan gerçeklik kartları ile videoların tamamına buradan ulaşabilir.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.