Reklamcılığın altın yılı

Yıl sonunun yaklaşması itibariyle yurtdışında çeşitli kurumlar bu yılın sonuçlarını ve gelecek yılın tahminlerini içeren rakamlarını açıklamaya başladı.

05.12.2005 - 00:00 | MediaCat

Yıl sonunun yaklaşması itibariyle yurtdışında çeşitli kurumlar, bu yılın sonuçlarını ve gelecek yılın tahminlerini içeren rakamlarını açıklamaya başladı. Bu rakamlardan bazıları iyimserken, bazıları ise nispeten daha kötümser.

Nielsen Media Research, ABD’de yılın ilk üç çeyreği ile ilgili açıkladığı rakamlarda bu yılki reklam harcamalarının 87,3 milyar dolarla geçen yılki rakam olan 83,5 milyar dolara % 4,5 fark attığını açıkladı. En büyük farkı gerçekleştiren internetin büyümesi ise %19,4 oranında oldu. Rapora göre en büyük kaybeden ise %3,5’lik düşüş ile televizyon oldu.

Bununla birlikte Zenith Optimedia’nın her sene yaptığı araştırmalarının bu yılki sonucuna göre 2005’te küresel reklam harcamalarının Zenith’in öngörüsüne paralel olarak %4,8 arttığı tahmin edilirken bu oranın gelecek sene Dünya Kupasının da yardımıyla %5,9 olması bekleniyor. Ayrıca küresel harcamalarda ABD’nin yine başı çekmesi beklenirken Brezilya, Rusya, Hindistan gibi ülkelerin payının artacağı ve İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerin payının azalacağı tahmin ediliyor.

Advertising Age dergisinin her yıl yaptığı maaş araştırması sonuçları ise 2006’da ABD ajanslarını, bu yılkine göre daha fazla gelir, maaş, prim ve istihdam artışı beklediğini ortaya koydu. Ancak derginin araştırmasında erkeklerden daha çok kadın yer almasına rağmen kadınların aynı pozisyonlarda daha az ücret alması yine dikkat çekti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.