MediaCat

Reklamcılar taban ücret taleplerini açıkladı

Reklamcılar Platformu’nun paylaştığı Taban Ücret Politikası Raporu, reklam sektörü çalışanlarının almaları gereken minimum ücretleri ortaya koyuyor.

Reklamcılar Platformu, Türkiye’de sayıları 5 bini geçmeyen reklam sektörü çalışanlarının maaşlarının mecvut enflasyonist ortamda olması gerekenin çok altında kalmasından hareketle ilk kez taban ücret taleplerini açıkladı.

Reklam sektörü çalışanlarının emekleri karşılığında almaları gereken minimum ücretler, aylar süren çalışmalar sonucunda artan yaşam maliyetleri hesaba katılarak belirlendi.

Hesaplamalar doğrultusunda, neredeyse tamamı İstanbul’da ikâmet eden reklamcıların maaş ortalamalarının tüm genel hak ediş ve ücretlendirmelerde yapılan artış oranları karşısında yüzde 62,35 geride kaldığı tespit edildi.

Raporda;

  • Yeni mezun, mesleğe yeni adım atmış bir reklamcının en az, açlık ve yoksulluk sınırı aritmetik ortalaması olan 22 bin 80 TL,
  • Birinci seviye çalışanların (jr. reklam yazarı, jr. sanat yönetmeni, müşteri ilişkileri temsilcisi, jr. prodüktör, jr. stratejist vb.) maaşının en az 27 bin 934 TL,
  • İkinci seviye çalışanların (reklam yazarı, sanat yönetmeni, müşteri ilişkileri süpervizörü, prodüktör, stratejist vb.) maaşının birinci seviye çalışan için belirlenen minimum tutarın yüzde 25 fazlasına denk gelen 34 bin 917 TL,
  • Üçüncü seviye çalışanların (yaratıcı grup başkanı, sosyal medya direktörü, müşteri ilişkileri direktörü, sr. prodüktör, strateji direktörü vb.) maaşının ikinci seviye çalışan için belirlenen minimum tutarın yüzde 20 fazlasına denk gelen 41 bin 901 TL,
  • Dördüncü seviye çalışanların ise (kreatif direktör, prodüksiyon lideri, müşteri ilişkileri grup direktörü, grup strateji direktörü, CDO, tasarım direktörü) maaşının üçüncü seviye çalışan için belirlenen minimum tutarın yüzde 40 fazlasına denk gelen 58 bin 661 TL olması gerektiğine dikkat çekildi.

Rapora ilişkin değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

“Bu rapor, reklam emekçilerinin son iki yılda, asgari şartların gerisine ne şekilde düştüğünü rakamsal olarak ifade etmiştir. Baz alınan rakamlar, resmî verilere dayanmakta olup, ENAG gibi bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan tespitlerde oranların misliyle yüksek olduğu ortadadır. Ajansların fiyatlandırmalarında, çalışanların maaşlarında, bu raporda tavsiye edilen asgari tutarları baz alması önümüzdeki dönem için hayati önem taşımaktadır.

Yaratıcı reklam ajansları ve çalışanlarının; mecra, medya, marcom, prodüksiyon gibi diğer reklam bileşenlerinin çok gerisinde kalan rakamları ancak böyle bir iyileştirmeyle asgari seviyeye gelebileceği bir gerçektir.

Türkiye ekonomisinin yüksek katma değer yaratan, nitelikli insan kaynağı olan reklam emekçilerini hak ettiği şartlara kavuşturmak adına Reklamcılar Platformu kararlılıkla çalışmaya devam edecektir.

Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde bu raporun devamı niteliğindeki çalışmalara da bağlı bulunduğumuz Sinema TV Sendikası’yla bugünden başladığımızı tüm sektöre ilan ederiz. #FikirBirliği #BirlikteDahaGüçlüyüz”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.